Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2001, s. 20-21
Jerzy Lutomski
Chudeus – nadzieją nie tylko dla puszystychEfekty zdrowotne właściwego odżywiania są zbyt często niedoceniane. Tymczasem 30-60% wszystkich chorób zależy bezpośrednio lub pośrednio od czynników żywieniowych. Powoduje to wzrost oczekiwań żywieniowych i profilaktycznych.
Odkrycie biologicznego znaczenia błonnika i fruktooligosacharydów (FOS) przyczyniło się do rozwoju nowych koncepcji żywieniowych. Produkty te posiadają właściwości poprawiające funkcjonowanie układu trawiennego, ofiarowując konsumentowi najwartościowszą żywność prebiotyczną i synbiotyczną.
Istnieją dwa rodzaje błonnika:
– błonnik rozpuszczalny (m.in. gumy, pektyny), który ogranicza przyswajalność tłuszczów w procesie trawienia, zmniejszając w ten sposób ryzyko arteriosklerozy,
– błonnik nierozpuszczalny (celuloza, hemiceluloza) umożliwia prawidłową drożność jelit, a jego nieobecność (lub choćby niedomiar) jest przyczyną większości problemów związanych z zaparciami.
Produkty bogate w błonnik są również bogate w witaminy, mikroelementy i sole mineralne, a niedobór błonnika może pociągać za sobą poważne konsekwencje. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci wzrost poziomu życia w krajach wysoko rozwiniętych spowodował spadek spożycia błonnika. Według autorytetów medycznych, zjawisko to może być współodpowiedzialne nie tylko za wzrost otyłości, lecz również za alarmujące szerzenie się nowotworów układu trawiennego.
Wykazano, że błonnik w sposób pośredni korzystnie wpływa na walkę z otyłością. Włączenie go do jadłospisu powoduje obniżenie zawartości cukru we krwi, jak również poziomu insuliny we krwi.
Codzienna dieta rdzennych mieszkańców Afryki zawiera 55 gramów błonnika (dla porównania: przeciętny mieszkaniec Europy zjada zaledwie 22 gramy błonnika dziennie), a odsetek chorób jelit, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie błony śluzowej jelit i wreszcie raka jelita grubego, jest tam najniższy. Pożądana ilość spożycia błonnika wynosi co najmniej 35 gramów dziennie.
Producent* preparatu CHUDEUS-SYT wykorzystał jadalne włókna występujące w buraku cukrowym Folium Betae) jako nowy molekularny środek odchudzający. Błonnik pochodzący z ww. rośliny wychwytuje w żołądku kwasy tłuszczowe (nie asymilowane przez organizm) i eliminuje je drogami naturalnymi.
Tabletki CHUDEUS-SYT efektywnie pomagają w zwalczaniu nadmiernego łaknienia. Zawarty w tabletkach błonnik z buraka cukrowego daje uczucie sytości, oczyszcza jelita i zapewnia prawidłową przemianę materii. Pokarmy przechodzą przez żołądek i jelita w ciągu 16-72 godzin. Okres ten zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości przyjmowanego pokarmu i płynu, a także od aktywności fizycznej. Jeżeli odżywiamy się rozsądnie, nie strawione resztki pokarmu wydostają się z organizmu w ciągu 16 godzin.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii