Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2001, s. 41
Witold Kapczyński, Jerzy Lutomski
A propos artykułu w tygodniku „Wprost”
Key words: artykuł, wprost, nauka.W numerze 27 tygodnika „Wprost” z dnia 2 lipca w dziale „NAUKA” ukazał się artykuł pt. „Czy zioła szkodzą?” sygnowany przez Krzysztofa Kęcieka. Z lektury tej publikacji sądzić należy, iż jest ona swobodnym streszczeniem prasowych doniesień amerykańskich (cytowany jedynie „Time”). Nie wiemy kim jest z zawodu autor w/w publikacji, sądzimy jednak, iż niewiele ma wspólnego z medycyną czy farmacją. O ile zgadzamy się, że każdemu wolno za zgodą redaktora naczelnego pisma wygłaszać swoje opinie, o tyle dla każdego kompetentnego kierownika działu (chyba szczególnie działu „NAUKA”) należy rozważyć przed decyzją druku czy publikacja przyniesie więcej pożytku czy szkody społecznej.
Tak się składa, czy to się komu podoba czy nie (szczególnie wielkim koncernom farmaceutycznym - producentom leków syntetycznych), iż od lat siedemdziesiątych ubiegłego już wieku obserwujemy w medycynie światowej powrót „do natury” tj. do fitoterapii, której towarzyszy większa powściągliwość w ocenie działania i skutków ubocznych leków syntetycznych.
We współczesnej medycynie szuka się zawsze alternatywnych dróg działania i nikt rozsądny nie mówi o eliminowaniu jednych czy drugich leków. Każda grupa leków znajduje swoje miejsce „w szeregu” i do mądrego lekarza należy decyzja ich użycia.
Ale to jest jedna strona medalu. Druga, jest już bardziej zamazana i nieczysta – to konkurencja produkcyjna, zwykła walka kapitałów. Przytoczony argument o środkach finansowych przeznaczonych do jakoby obiektywnych badań porównawczych leków pochodzenia roślinnego i syntetyków może jedyne wywołać zachwyt czytelnika popularnych periodyków, nie może być jednak punktem wyjścia do rzetelnej dyskusji merytorycznej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii