Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2001, s. 42-43
Jerzy Alkiewicz
Prof. dr hab. dr h.c. Jan Hasik nie żyje
Prezes Zarządu Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
Key words: hasik, śmierć, fitoterapia.Prof. dr hab. med. Dr h.c. Jan Hasik 1922-2001
Prof. zw. dr hab. med. dr h.c. Jan Hasik urodził się 15.03.1922 r. w Rawiczu. Po ukończeniu szkoły podstawowej przyjęty został do Państwowego Gimnazjum w Rawiczu, a po ukończeniu IV klasy, w wyniku egzaminu konkursowego, do V Kompanii Korpusu Kadetów Nr 2 im. Marszałka E. Śmigłego-Rydza w 1938 r. We wrześniu 1939 r. bierze czynny udział jako kadet IV Kompanii Korpusu Kadetów w obronie Lwowa przed Niemcami. W grudniu 1939 r. wraca do rodzinnego Rawicza i zmuszony przez Niemców podejmuje pracę fizyczną w Fabryce Maszyn i Odlewni Żeliwa J. Linza. Pod koniec wojny pracuje jako kreślarz maszynowy w biurze kreślarskim. Po wyzwoleniu Rawicza w 1945 r. wstępuje do ostatniej klasy licealnej Państwowego Liceum w Rawiczu, gdzie 31 lipca 1945 r. uzyskuje świadectwo dojrzałości.
Przyjęty w wyniku egzaminu konkursowego na Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego, uzyskuje 30.01.1952 r. dyplom lekarski z odznaczeniem. W czasie studiów był Przewodniczącym Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Akademii Medycznej w Poznaniu.
Od października 1951 r. pracował w II Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr Jana Roguskiego. Stopień doktora medycyny uzyskał w 1959 r. na podstawie pracy pt. „Kwas askorbinowy w przewlekłej niewydolności krążenia”. Przewód habilitacyjny ukończył pomyślnie w 1964 r. na podstawie pracy pt. „Zmiany hemodynamiczne u chorych z nadczynnością tarczycy i czerwienicy prawdziwej leczonych izotopami promieniotwórczymi”. We wrześniu 1972 r. otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w czerwcu 1980 r. – profesora zwyczajnego.
Od kwietnia 1970 r. był Kierownikiem Kliniki Gastroenterologii Instytutu Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Poznaniu, od 1985 r. był Dyrektorem tegoż Instytutu. Był organizatorem Wojewódzkiego Ośrodka Dietetycznego w Poznaniu przy II Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej, a po dziesięciu latach Kierownikiem tej placówki. Od 1972 r. pełnił obowiązki Prodziekana Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, a w 1975 r. został wybrany Dziekanem Wydziału Lekarskiego, którą to funkcję pełnił do września 1981 r. Na tym stanowisku wniósł szczególnie duże zasługi organizacyjne dla dobra Uczelni, zyskując powszechną opinię jako – Dziekan Dziekanów.
Był wyróżniającym się pracownikiem nauki, stale podnoszącym swoje kwalifikacje zawodowe i dążącym wytrwale do poznania tajników wiedzy klinicznej. Jego dorobek naukowy jest imponujący – opublikował w czasopismach krajowych i zagranicznych 595 prac, w tym 83 książki; przeszło 20% prac zostało opublikowanych za granicą.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2001
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii