Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2003, s. 47-48
Jadwiga Panek-Lenartowicz
Sprawozdanie z zebrania Sekcji Fitoterapii PTL
Członek ZG Sekcji Fitoterapii6 grudnia 2002 r. odbyło się zebranie Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego podsumowujące jej całoroczną działalność. Organizatorem spotkania Zarządu Głównego Sekcji była firma Labofarm", która udostępniła nowo otwarte wGdańsku Centrum Fitoterapii. Obiekt mieści się w stylowej kamienicy przy Gdańskim Żurawiu, gdzie prowadzone jest poradnictwo lekarskie wzakresie stosowania leku roślinnego i profilaktyka zdrowotna, oraz udzielane są obszerne informacje o lekach roślinnych. Po krótkiej prezentacji Centrum rozpoczęło się zebranie.
Obrady Zarządu Sekcji Fitoterapii PTL w siedzibie Centrum Fitoterapii.
Na wstępie wygłosił referat prof. dr hab. Jerzy Lutomski na temat: Leki roślinne w fitoterapii". Pan Profesor podkreślił skuteczność działania leku roślinnego między innymi w chorobach górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i układu nerwowego, przedstawił też rośliny lecznicze o dużym znaczeniu dla rynku preparatów ziołowych, jak również zapoznał nas z roślinami leczniczymi o przyszłościowym znaczeniu dla branży zielarskiej i farmaceutycznej.
W swoim wystąpieniu pani mgr Monika Derron poinformowała, że 15 listopada odbyło się forum naukowe Fitoterapia – osiągnięcia i poszukiwania". Program forum obejmował kierunku rozwoju nowoczesnej fitoterapii, możliwości zdobywania informacji i kształcenia lekarzy, a także aspekty prawne wytwarzania i dystrybucji leku roślinnego.
Pozostałą część spotkania wypełniły sprawy Sekcji. Pan dr n. med. Witold Kapczyński przedstawił zebranym sprawozdanie finansowe za bieżący rok. Po stronie wydatków były opłaty delegacji, honoraria za wykłady, oraz koszty korespondencji. Niestety w tym roku nie było żadnych darowizn od firm produkujących leki roślinne. Prof. dr hab. Bogdan Kędzia poinformował, że obecnie Sekcja liczy około 245 członków, z których tylko 1/3 regularnie płaci składki, co niestety uszczupla skromne zasoby finansowe Sekcji.
W 2002 roku odbyły się trzy szkolenia z zakresu ziołolecznictwa dla lekarzy i farmaceutów. Pierwsze odbyło się w styczniu br. w Domu Lekarza w Krakowie. Jego organizatorem był wiceprezes ZG Sekcji Fitoterapii PTL – prof. dr hab. Zbigniew Janeczko. Tematem szkolenia były Leki roślinne stosowane w chorobach układu pokarmowego". Jednocześnie zebranie to było inauguracją działalności Oddziału Małopolskiego Sekcji Fitoterapii PTL, który liczy obecnie 40 członków. Drugie szkolenie odbyło się w marcu w Poznaniu, w ramach Międzynarodowych Targów Zielarskich Interherba 2002". Organizatorem Sympozjum był prof. dr hab. Jerzy Lutomski – przewodniczący Rady Naukowej Sekcji Fitoterapii PTL. Dotyczyło ono zagadnień z dziedziny dermatologii – Fitoterapia w dermatologii". Temat był interesujący i zgromadził dość liczne grono lekarzy i farmaceutów. We wrześniu br. w Poznaniu odbyło się jeszcze jedno szkolenie w ramach Sejmiku Zielarskiego pt. Zielarstwo XXI wieku". Zorganizował je Polski Komitet Zielarski. Duża liczba uczestników i rozmowy w kuluarach świadczyły nie tylko o zainteresowaniu tematyką Sejmiku, ale i o potrzebie organizowania tego typu spotkań.
Część nieoficjalna obrad.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2003
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii