Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2004, s. 35-36
Marek Cybula, Maciej Wszelaki
Zastosowanie niektórych preparatów pochodzenia roślinnego w leczeniu bólów głowy
Bóle głowy należą do jednych z najczęstszych dolegliwości człowieka. Wiele osób odczuwa bóle głowy przynajmniej kilka razy w roku. Ból głowy, jakkolwiek dokuczliwy, z reguły nie jest niebezpieczny, z wyjątkiem tych przypadków, które traktujemy jako zagrażające lub alarmujące (np. pourazowe uszkodzenie struktur mózgowia, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nowotwory).
W praktyce lekarskiej bóle głowy dzielimy na samoistne i ostre. Bóle głowy ostre i podostre są objawem toczącej się w organizmie, zazwyczaj poważnej choroby i wymagają dokładnej diagnostyki i często leczenia szpitalnego. Bóle głowy samoistne, które stanowią ok. 95% wszystkich bólów są zazwyczaj niegroźne ale ich przewlekłość i nawrotowość powodują, że z nimi pacjenci najczęściej zwracają się o pomoc do lekarza. Przyczyna bólów głowy samoistnych jest najczęściej nieznana.
Wśród samoistnych bólów głowy wyróżniamy m.in.: migrenę, napięciowy ból głowy oraz ból klasterowy. Najbardziej charakterystycznym bólem z całej tej grupy jest migrena – ból głowy, który często już pojawia się w dzieciństwie, trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, uporczywy, nawrotowy, z towarzyszącą foto-, fono- oraz olfaktofobią i wymiotami. Pacjenci cierpiący z powodu migreny siłę bólu określają na 8-10 punktów subiektywnej 10-punktowej skali bólowej.
Oni najczęściej siegają do najsilniejszych środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, opiatów, a także z grupy tryptanów – leków stosowanych od niedawna (sumatripan-Imigran, zolmitryptan-Zomig).
Powyższe leki, jakkolwiek skuteczne, mają wiele działań niepożądanych i przy dłuższym stosowaniu powodują uzależnienia. Fakty te często eliminują je z codziennego zastosowania w leczeniu bólów głowy.
Godną polecenia alternatywą dla leków allopatycznych są preparaty pochodzenia roślinnego.
Wśród roślin, które mają kojący wpływ na doznania bólowe wyróżniamy: dziurawiec, wilczą jagodę, miętę, kasztanowca, arnikę, bez czarny, rumianek, kozłek lekarski, melisę, pierwiosnek, walerianę, chmiel, jemiołę oraz chryzantemę.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1/2004
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii