Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2004, s. 35-36
Marek Cybula, Maciej Wszelaki
Zastosowanie niektórych preparatów pochodzenia roślinnego w leczeniu bólów głowyBóle głowy należą do jednych z najczęstszych dolegliwości człowieka. Wiele osób odczuwa bóle głowy przynajmniej kilka razy w roku. Ból głowy, jakkolwiek dokuczliwy, z reguły nie jest niebezpieczny, z wyjątkiem tych przypadków, które traktujemy jako zagrażające lub alarmujące (np. pourazowe uszkodzenie struktur mózgowia, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nowotwory).
W praktyce lekarskiej bóle głowy dzielimy na samoistne i ostre. Bóle głowy ostre i podostre są objawem toczącej się w organizmie, zazwyczaj poważnej choroby i wymagają dokładnej diagnostyki i często leczenia szpitalnego. Bóle głowy samoistne, które stanowią ok. 95% wszystkich bólów są zazwyczaj niegroźne ale ich przewlekłość i nawrotowość powodują, że z nimi pacjenci najczęściej zwracają się o pomoc do lekarza. Przyczyna bólów głowy samoistnych jest najczęściej nieznana.
Wśród samoistnych bólów głowy wyróżniamy m.in.: migrenę, napięciowy ból głowy oraz ból klasterowy. Najbardziej charakterystycznym bólem z całej tej grupy jest migrena – ból głowy, który często już pojawia się w dzieciństwie, trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, uporczywy, nawrotowy, z towarzyszącą foto-, fono- oraz olfaktofobią i wymiotami. Pacjenci cierpiący z powodu migreny siłę bólu określają na 8-10 punktów subiektywnej 10-punktowej skali bólowej.
Oni najczęściej siegają do najsilniejszych środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, opiatów, a także z grupy tryptanów – leków stosowanych od niedawna (sumatripan-Imigran, zolmitryptan-Zomig).
Powyższe leki, jakkolwiek skuteczne, mają wiele działań niepożądanych i przy dłuższym stosowaniu powodują uzależnienia. Fakty te często eliminują je z codziennego zastosowania w leczeniu bólów głowy.
Godną polecenia alternatywą dla leków allopatycznych są preparaty pochodzenia roślinnego.
Wśród roślin, które mają kojący wpływ na doznania bólowe wyróżniamy: dziurawiec, wilczą jagodę, miętę, kasztanowca, arnikę, bez czarny, rumianek, kozłek lekarski, melisę, pierwiosnek, walerianę, chmiel, jemiołę oraz chryzantemę.
Zastosowanie tych preparatów roślinnych, co prawda, nie przynosi szybkiego i silnego efektu przeciwbólowego jak w przypadku leków allopatycznych, ale ich działanie jest niezaprzeczalne –zarówno doraźne, jak i zapobiegawcze.
W naszej Klinice zainteresowaliśmy się przede wszystkim preparatami z chryzantema, zwanego także złocieniem lub maruną.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2004
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii