Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2004, s. 45-46
Marek Prusakowski
Ziołolecznictwo – tradycja i przyszłość
prof. dr hab. Jerzy LutomskiWszyscy niemal, z wyjątkiem wąskiej grupy lekarzy, zdajemy sobie sprawę, że fitoterapia nie jest dziedziną tak zwanej medycyny alternatywnej. Wiemy także – z wyjątkiem kilku lekarzy – iż jest to najstarsza dziedzina tak zwanej medycyny konwencjonalnej. Zwrot „tak zwanej” powtórzyłem dwukrotnie celowo, ponieważ uważam taki podział za, z gruntu, zły. Medycynę bowiem, moim zdaniem, winno się dzielić na skuteczną i nie. Fitoterapię – przyszłość medycyny XXI wieku – także. I o tym mówi właśnie książka prof. Jerzego Lutomskiego „Ziołolecznictwo. Tradycja i przyszłość”.
Lektura tej książki niezbędną jest dla dwukrotnie wspomnianej już wąskiej grupy lekarzy, ale także pożyteczną być może – i mam nadzieję będzie – dla wszystkich innych Czytelników. I to bez względu na ich wykształcenie. Profesor Lutomski, największy bez wątpienia autorytet w dziedzinie fitoterapii w Polsce, posiadł bowiem, rzadką dla profesury, krajową sztukę pisania o rzeczach ważnych, językiem powszechnie zrozumiałym, wolnym od fachowych zwrotów i medycznych kolokwializmów. Mogą więc, zupełnie bez trudu, zawartą w niej wiedzę chłonąć wszyscy umiejący czytać. To pierwsza, ale nie ostatnia zaleta tej książki.
Tego typu pozycji, ja z powołania i wykształcenia lekarz medycyny – wyczekiwałem od lat. Po macoszemu traktowana podczas studiów fitoterapia nie doczekała się, poza zbyt rozbudowanym i anachronicznym już wydanym przez PZWL „Ziołolecznictwem”, żadnego kompetentnego podręcznika. Książka profesora Lutomskiego jest w pełni aktualną i nowocześnie temat traktującą publikacją. To jej zaleta druga.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2004
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii