Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2004, s. 42-44
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
IRiPZANTYHEPATOTOKSYCZNE WŁAŚCIWOŚCI RUTYNY
Janbaz K.H., Saeed S.A., Gilani A.H.: Protective effect of rutin on paracetamol – and CCl4-induced hepatotoxicity in rodents. Fitoterapia 2002, 73, 557-563.
Uwagę badaczy pakistańskich zwróciła roślina Artemisia scoparia Thunb. stosowana w medycynie ludowej do leczenia schorzeń wątroby, jedno-cześnie bogata w związek flawonoidowy rutynę. Postanowiono zatem sprawdzić jak sama rutyna podawana doustnie ochrania wątrobę przed zatruciem paracetamolem i czterochlorkiem węgla.
Badania na myszach i szczurach wykazały, że paracetamol w dawce 1 g/kg masy ciała zwierząt zabijał je w 100% w ciągu 24 godz. Wcześniejsze podanie rutyny w dawce 20 mg/kg m.c. powodowało przeżycie 60% zwierząt. Natomiast paracetamol w dawce subletalnej (640 mg/kg m.c.) i czterochlorek węgla w dawce 1,5 ml/kg m.c. powodowały głębokie uszkodzenie tkanki wątrobowej, co objawiało się wzrostem w surowicy krwi transaminazy alaninowej i asparginianowej od 8 do 18 razy w porównaniu do poziomów fizjologicznych. Wcześniejsze podanie rutyny w wyżej podanej dawce wyraźnie zabezpieczało wątrobę przed uszkodzeniem wymienionymi środkami toksycznymi. Wzrost enzymów wątrobowych w surowicy krwi podwyższył się po podaniu wysokich dawek paracetamolu i czterochlorku węgla tylko nieznacznie (od 20 do 60%). Poza tym rutyna zapobiegała przedłużaniu snu pentobarbitalowego u myszy wywołanego czterochlorkiem węgla (snu typu wątrobowego).
W związku z powyższym autorzy konkludują, że działanie lecznicze Artemisia scoparia w schorzeniach wątroby ma swoje uzasadnienie, a czynnikiem antyhepatotoksycznym obecnym w roślinie jest rutyna.
PRZECIWLĘKOWE I USPOKAJAJĄCE DZIAŁANIE OLEJKU Z NAOWOCNI POMARAŃCZY
Carvalho-Freitas M.I.R., Costa M.: Anxiolytic and sedative effects of extracts and essential oil from Citrus aurantium L. Biol. Pharm. Bull. 2002, 25, 1629-1633.
Naowocnia pomarańczy gorzkiej Citrus aurantium L. jest powszechnie używanym w medycynie ludowej Brazylii środkiem do leczenia bezsen- ności, stanów lękowych i padaczki. Badaniom poddano olejek eteryczny otrzymany z naowocni omawianej rośliny. Myszom podawano olejek drogą doustną w dawce 1 g/kg masy ciała i po 30 min oceniano jego działanie uspokajająco-nasenne.
Wykazano, że olejek z naowocni pomarańczy wydłużał okres poprzedzający skurcz mięśni wywołany elektrowstrząsami i pentylenotetrazolem, przedłużał sen barbituranowy oraz zmniejszał lęk zwierząt w teście otwartego labiryntu wysokościowego. Pozwoliło to autorom na wyciągnięcie wniosku potwierdzającego ludowe wskazania dla naowocni pomarańczy gorzkiej. Ponadto, zdaniem autorów, olejek z naowocni pomarańczy może być stosowany w ramach pierwszej pomocy medycznej jako środek przeciwskurczowy, przeciwlękowy i uspokajający.
PROCYJANIDYNA Z JABŁEK ZAPOBIEGA ŁYSIENIU
Takahashi T., Kamimura A., Yokoo Y., Honda S., Watanabe Y.: The first clinical trial of topical application of procyjanidin B-2 to investigate its potential as a hair growing agent. Phytother. Res. 2001, 15, 331-336.
Procyjanidyny są swoistymi polifenolami o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym. Wcześniejsze badania autorów tego artykułu wykazały, że procyjanidyna B-2 występująca w soku jabłek z gatunku Malus pumila Miller var. domestica Schneider wzmaga aktywność komórek nabłonka włosów u myszy o ponad 300% w porównaniu do kontroli. To skłoniło autorów do przeprowadzenia badań klinicznych u ludzi. Jednej grupie złożonej z 19 mężczyzn w wieku 30-57 lat z II i IV typem wyłysienia, podawano zewnętrznie tonik (odżywkę do włosów) zawierający 1% procyjanidyny B-2. Wcierali oni 1,8 ml tego preparatu, co odpowiadało 30 mg substancji aktywnej, 2 razy dziennie w określone powierzchnie skóry głowy przez okres 4 miesięcy. Druga grupa, złożona z 10 pacjentów o takim samym typie wyłysienia, stosowała placebo (odżywkę do włosów bez procyjanidyny B-2).
W grupie osób stosujących tonik z procyjanidyną B-2 stwierdzono w 78,9% przypadków wzrost grubości włosa o ponad 40 mm. W grupie placebo zmiany takie wystąpiły tylko u 30% badanych. Lepsze efekty w grupie procyjanidynowej odnotowano także w przypadku liczby włosów pokrywających głowę o powierzchni 0,25 cm2 (84,2%) w porównaniu do kontroli (20%). Wyniki odznaczały się znamiennością statystyczną. Nie obserwowano przy tym żadnego działania ubocznego stosowanego preparatu.
Na tej podstawie autorzy wskazują na procyjanidynę B-2 jako na potencjalną substancję zapobiegającą i leczącą łysienie typu męskiego.
ROŚLINNE KROPLE DO USZU
Sarrell E.M., Mandelberg A., Cohen H.A.: Effi-cacy of naturopathic extracts in the management of ear pain associated with acute otitis media. Arch. Pediatr. Adolesc. Med., 2001, 155, 796-799.
Pediatrzy izralescy przebadali skuteczność i tolerancję roślinnych kropli do uszu (Otikon Otic Solution) zawierających w swym składzie wyciągi z Allium sativum, Verbascum thapsus, Calendula flores i Hypericum perforatum rozpuszczone w oleju z oliwek. Krople te porównywano z lekiem o podobnym przeznaczeniu, zawierającym amentokainę i fenazon w glicerynie (Anaesthetic Ear Drops). Preparaty te stosowane są w bólu ucha połączonego z jego ostrym zapaleniem.
W badaniach wzięło udział 103 dzieci w wieku od 6 do 18 lat z bólem ucha potwierdzonym badaniem błony bębenkowej i występowaniem objawów typowych dla ostrego zapalenia tego narządu. Dzieci podzielono na 2 grupy w sposób losowy. Preparaty zakraplano do przewodu słuchowego zewnętrznego ucha dotkniętego chorobą. Oba leki porównywano pod względem szybkości ustępowania bólu po każdym podaniu kropli. Stwierdzono, że roślinne krople do uszu były bardziej efektywne w odniesieniu do kropli zawierających składniki syntetyczne.
OLEJEK Z OCIMUM LECZY TRĄDZIK POSPOLITY
Orafidiya L.O., Agbani E.O., Oyedele A.D., Babalola O.O., Onayemi O.: Preliminary clinical tests on topical preparations of Ocimum gratissimum Linn. leaf essential oil for the treatment of acne vulgaris. Clin. Drug Invest. 2002, 22, 313-319.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2004
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii