Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Anestezjologia Intensywna Terapia 2/2006, s. 121-121
Doktor Jan Lammek (1949-2006)Dr n. med. Jan Lammek urodził się 13.03.1949 r. w samym centrum Kaszub, w Sierakowicach, gdzie Jego ojciec był lekarzem rodzinnym. Zafascynowany zawodem swego ojca postanowił również zostać lekarzem. Ukończył w 1972 r. Akademię Medyczną w Gdańsku i rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Starogardzie Gdańskim. Chciał być chirurgiem i w 1976 r. uzyskał I stopień specjalizacji. Z powodu wady wzroku musiał jednak zmienić specjalizację. Wybór padł na blisko współpracującą z chirurgią anestezjologię. Doktor Lammek przeniósł się do Gdańska i rozpoczął pracę w ówczesnym Zakładzie Anestezjologii i Reanimacji Instytutu Chirurgii Akademii Medycznej. W tej jednostce pracował do końca swego życia. Drugi stopień z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii uzyskał w 1980 r.
W roku 1981 wyjechał na półtora roku na szkolenie do RFN. Zdobyte tam doświadczenia chętnie przekazywał swoim kolegom i wdrażał w praktyce klinicznej. Od początku pracy zawodowej główne zainteresowania Doktora Lammka dotyczyły dwóch zagadnień – zakażeń i niewydolności nerek, szczególnie u chorych leczonych w oddziale intensywnej terapii. W problemach zakażeń Doktor Lammek był niekwestionowanym autorytetem, nie tylko w województwie pomorskim. Z chwilą rozpoczęcia w ośrodku Gdańskim przeszczepów nerek stał się członkiem zespołu anestezjologów uczestniczących w procesie transplantacji narządów. Potrafił, jak rzadko kto, rozmawiać z rodzinami i tłumaczyć im istotę transplantologii. Robił to w sposób mistrzowski. Odbył także w Niemczech przeszkolenie w zakresie opieki okołooperacyjnej i znieczuleń chorych do przeszczepów wątroby, narządu, którego choroba doprowadziła do Jego śmierci.
Był lekarzem niezwykle sumiennym, konsekwentnym w działaniu, koleżeńskim i uczynnym. Wyszkolił 15 specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii.
Wśród chorych umiłował dzieci, szczególnie te, które wymagały chemioterapii z powodu choroby nowotworowej. Im poświęcał w ostatnich latach życia cały swój wolny czas. Był na każde wezwanie, również w święta i w nocy. Opracował procedury zakładania cewników donaczyniowych i nadzorował ich utrzymywanie. Swoje wieloletnie doświadczenia w tym zakresie zawarł w pracy na stopień doktora nauk medycznych, który uzyskał w 2002 r.
W ostatnich latach dr Lammek był zastępcą do spraw ekonomizacji kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii i wielką jego podporą. Pozostawił po sobie lukę, która będzie trudna do wypełnienia.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Anestezjologia Intensywna Terapia 2/2006