Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2008, s. 821
Krzysztof Bielecki
Komentarz do pracW numerze 12. publikowanych jest 6 prac związanych z leczeniem chirurgicznym chorych w podeszłym wieku. Prace dotyczą problemów nietrzymania gazów i stolca, urazów oraz wielokierunkowej rehabilitacji około- i pooperacyjnej – oddechowej, ruchowej, psychologicznej. Omawiany jest też problem odleżyn.
Nietrzymanie stolca jest wstydliwym ale bardzo częstym problemem w starzejącym się społeczeństwie. Nietrzymanie stolca często bywa powodem izolacji chorych nawet bywa podstawą do umieszczania w domach opieki, w których częstość inkontinencji ocenia się na 50% pensjonariuszy. Autorzy artykułu na temat nietrzymania stolca omawiają przyczyny, patomechanizm i metody leczenia. Często modyfikacja diety, leki lub ćwiczenia typu biofeedback zmniejszają dokuczliwość nietrzymania stolca. Leczenie operacyjne jest rekomendowane w ściśle wybranych przypadkach i powinno być przeprowadzane w ośrodkach referencyjnych zajmujących się koloproktologią.
Ludzie starsi częściej ulegają urazom niż osobnicy młodsi. Z powodu następstw urazów pacjenci w podeszłym wieku dwa razy częściej są hospitalizowani w porównaniu z ludźmi w młodszym wieku. Niewydolność wielu narządów u chorych w podeszłym wieku zwiększa chorobowość pourazową, szczególnie to dotyczy hipowentylacji, hipotensji, i zaburzeń świadomości. Upadki to najczęstsze przyczyny urazów u ludzi w starszym wieku. Najbardziej typowe urazy dla wieku podeszłego to złamania żeber, urazy głowy, złamania w obrębie kręgosłupa, kości udowej i promieniowej. Podstawą sukcesu leczniczego w leczeniu następstw u ludzi w podeszłym wieku jest wczesne leczenie operacyjne, właściwe i kompetentne znieczulenie oraz rehabilitacja około- i pooperacyjna.
Rehabilitacja jest jednym z zasadniczych warunków poprawy zdrowia i sukcesu leczniczego u ludzi w podeszłym wieku. W kolejnych artykułach omówiono rehabilitację oddechową, ruchową i psychologiczną. Od szeregu lat w chirurgii wieku podeszłego rekomenduje się tzw. fast tract approach czyli jak najszybsze pooperacyjne i pourazowe usprawnianie chorego.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 12/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych