Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 7/2011, s. 627-628
Prof. dr hab. med. Sławomira Kyrcz-Krzemień
Komentarz do pracOddajemy w Państwa ręce kolejny, lipcowy numer „Postępów Nauk Medycznych”, który stanowi kontynuację tematyki z zakresu hematologii.
W pracy zatytułowanej „Występowanie niezgodności słabych antygenów zgodności tkankowej u biorców allogenicznych przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych i ich zgodnego w układzie HLA rodzeństwa” przedstawiono immunogenne niezgodności mHAg występujące u 35 chorych po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych z przygotowaniem mieloablacyjnym od rodzeństwa wykonanym w latach 2000-2008.
Przewlekła białaczka eozynofilowa z obecnością onkogenu FIP1L1-PDGFRA jest rzadkim nowotworem mieloproliferacyjnym, w przebiegu którego dochodzi do zmian naciekowych w różnych ważnych życiowo narządach. Zastosowanie imatynibu zmieniło rokowanie w tej jednostce chorobowej ze wskaźnikiem uzyskanych odpowiedzi sięgającym 100%. Autorzy przedstawili przypadek pacjenta z białaczka eozynofilową, której jedynym objawem klinicznym był przewlekły kaszel. Włączenie imatynibu spowodowało ustąpienie objawów choroby i negatywizację onkogenu w badaniu molekularnym. Potwierdzono wysoką skuteczność imatynibu stosowanego w niewielkich dawkach.
Mutacja JAK2V617F występuje u około 50% chorych z włóknieniem szpiku, jednak jej znaczenie kliniczne pozostaje do końca niewyjaśnione. Autorzy przedstawili wyniki analiz, które objęły 77 chorych, co stanowi istotną liczebnie populację. Obecność homozygotycznej mutacji wiązała się z wyższą liczbą leukocytów i płcią żeńską oraz tendencją do wyższego stężenia hemoglobiny. Nie wykazano wpływu obecności mutacji JAK2 na całkowite przeżycie chorych i ryzyko transformacji białaczkowej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 7/2011
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych