Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2011, s. 297-298
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Czosnek w zapobieganiu chorobie Alzheimera
Gupta V.B., Indi S.S., Rao K.S.J.: Garlic extract exhibits antiamyloidogenic activity on amyloid – beta fibrillogenesis: relevance to Alzheimer’s disease. Phytother. Res. 2009, 23, 111-115.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się odkładaniem blaszek utworzonych z β-amyloidu (β-peptydu, fragmentu białka amyloidowego) w mózgu w postaci włókien amyloidowych, co prowadzi do demencji starczej. Zapobieganie tej chorobie polega na redukcji, oczyszczaniu tkanki mózgowej z β-amyloidu, a także na hamowaniu agregacji β-amyloidu w postaci włókien. Badania in vitro wykazały, że jedną z wymienionych właściwości zapobiegawczych, a mianowicie hamowaniem tworzenia się włókien β-amyloidowych, odznacza się wyciąg wodny z cebul czosnku (Allium sativum L.) (1:3).
Stwierdzono, że mieszanina β-amyloidu z wyciągiem wodnym z czosnku (1:5) po 6 dniach inkubacji w temp. 37°C obniżyła agregację tego peptydu w postaci włókien o 67% w porównaniu do kontroli. Ponadto wykazano, że wyciąg wodny z czosnku ogrzewany przez 5 min w temp. 100°C również wykazuje zdolność hamowania agregacji β-amyloidu. Działanie to było nieznacznie słabsze. Ogrzewany wyciąg z czosnku hamował agregację β-amyloidu o 56% w porównaniu do kontroli. Badania te sugerują, że spożywanie czosnku, a także przyjmowanie preparatów czosnkowych, może hamować tworzenie się włókien β-amyloidowych w mózgu, tym samym zapobiegając chorobie Alzheimera, względnie opóźniając jej postęp.
Przeciwpadaczkowe działanie olejku muszkatołowego
Wahab A., Ul Haq R., Ahmed A. i wsp.: Anticonvulsant activities of nutmeg oil of Myristica fragrans. Phytother. Res. 2009, 23, 153-158.
Badaniami objęto olejek eteryczny otrzymywany z wysuszonych owoców muszkatołowca Myristica fragrans Houtt z rodziny Myristicaceae. Jego ostra neurotoksyczność dla myszy wynosiła powyżej 600 μl/kg, a ostrą toksyczność (LD50) określono na poziomie 1250 μl/kg/24 h.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2011
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii