Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2013, s. 904
Iwona Grabska-Liberek
Komentarz do prac
Oddajemy do Państwa rąk numer pisma poświęcony wielu schorzeniom oka. Ze względu na bardzo różnorodny charakter poruszanych tematów, myślę że każdy czytelnik znajdzie w nim temat dla niego interesujący i przydatny w codziennej praktyce lekarskiej.
Numer otwiera oryginalny artykuł dotyczący klinicznego zastosowania mikroperymetrii, czyli badania pola widzenia, które umożliwia analizowanie czułości siatkówki oraz nakładanie uzyskanych obrazów na kolorowe zdjęcia dna oka. Dzięki temu metoda ta doskonale nadaje się do rozpoznawania ubytków w polu widzenia, jak również do kontrolowania postępu choroby. Autorzy pracy, na podstawie własnych wnikliwych badań, pokazują dużą przydatność mikroperymetrii w badaniu i monitorowaniu zmian centralnej i obwodowej siatkówki o podłożu naczyniowym, zapalnym, infekcyjnym czy też degeneracyjnym.
Kolejne prezentowane prace mają już charakter poglądowy. Dział ten otwiera artykuł „Glaucoma and Alzheimer’s Disease – Common Pathomechanisms and Therapeutic Measures”. Jaskra i choroba Alzheimera to jednostki chorobowe, które na pozór nie mają wiele wspólnego. Okazuję się jednak, że łączy je więcej niż można by przypuszczać. Wykazano bowiem, że jaskra istotnie częściej występuje u osób dotkniętych chorobą Alzheimer’a, zaś do zaniku komórek nerwowych w nerwie wzrokowym prowadzą mechanizmy podobne do tych, które obserwuje się w chorobach neurodegeneracyjnych mózgu. Artykuł ten przedstawia i systematyzuje dostępną wiedzę na ten temat.
Następna praca „Vascular risk factors in normal-tension glaucoma and techniques for evaluating ocular blood flow” omawia mechanizmy regulacji ocznego przepływu krwi oraz naczyniowe czynniki ryzyka, które mogą upośledzać krążenie systemowe i w gałce ocznej. Według obecnego stanu wiedzy uznaje się, że jedną z zasadniczych przyczyn uszkodzenia nerwu wzrokowego w jaskrze jest właśnie niedokrwienie – stąd próba zebrania i przedstawienia wiadomości na ten temat.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 12/2013
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych