Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2014, s. 56-57
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Ekstrakt z owoców Schisandra i sezamina usprawniają czynność wątroby
Chiu H.-F., Chen T.-Y., Tzeng Y.-T. i wsp.: Improvement of liver function in humans using a mixture of Schisandra fruit extract and sesamin. Phytother. Res. 2013, 27, 368-373.
Przeprowadzono badania kliniczne (randomizowane i z podwójnie ślepą próbą) z udziałem 40 pacjentów cierpiących z powodu uszkodzenia tkanki wątrobowej i skrajnie wysokiego poziomu aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej (w granicach 40-60 U/l). Chorych leczono za pomocą preparatu zawierającego w 1 tabletce wyciąg z owoców Schisandra chinensis Baill. o zawartości 0,08 mg lignanu schisandryny B oraz 2,6 mg lignanu sezaminy, substancji izolowanej z nasion sezamu. Połowa pacjentów (20 osób) otrzymywała po 4 tabletki tego preparatu dziennie przez okres 6 mies. Druga połowa pacjentów (20 osób) otrzymywała w tym czasie placebo.
Po leczeniu klinicznym stwierdzono, że u pacjentów z wysokim poziomem aminotransferazy alaninowej (52,7 U/l), aktywność tego enzymu obniżyła się do poziomu 31,5 U/l, tj. o 40,2%. Podobnie obniżył się u chorych poziom aminotransferazy asparaginianowej, z wartości 39,0 do wartości 25,4 U/l, tj. o 34,9%. Równocześnie odnotowano wzrost poziomu peroksydazy glutationowej i reduktazy glutationowej w erytrocytach, odpowiednio o 36,5 i 25,2%. Świadczy to o wyraźnej poprawie aktywności tkanki wątrobowej oraz o wyraźnym przeciwutleniającym mechanizmie działania leku. Upoważnia to do stwierdzenia, że połączenie ekstraktu z owoców Schisandra z sezaminą daje w rezultacie preparat leczniczy, który jest pomocny w terapii chorób, takich jak przewlekłe zatrucie alkoholem etylowym oraz ostre zatrucie czterochlorkiem węgla i innymi truciznami wątrobowymi.
Kurkumina w leczeniu ostrego reumatoidalnego zapalenia stawów
Chandran B., Goel A.: A randomized, pilot study to assess the efficiency and safety of curcumin in patients with active rheumatoid arthritis. Phytother. Res. 2012, 26, 1719-1725.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii