Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2014, s. 114-115
Elżbieta Hołderna-Kędzia
1. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Racjonalna fitoterapia”, pt. „Aloes drzewiasty i jego zastosowanie we współczesnej medycynie”Pierwsza Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Racjonalna fitoterapia” z udziałem zaproszonych lekarzy z różnych regionów Polski odbyła się w dniach 24-25 maja 2014 r. w miejscowości Skrzynki k/Kórnika. Jej organizatorem była firma Phytopharm Klęka S.A., pod patronatem Sekcji Fitoterapii PTL. Spotkanie inaugurujące planowany cykl konferencji otworzyła i powitała gości szefowa marketingu Phytopharm Klęka S.A. – mgr Agnieszka Filipiak. Następnie prezes Jerzy Jambor zapoznał zebranych z programem konferencji, poświęconej jednej ze znanych nam roślin leczniczych – aloesowi drzewiastemu.
W części wykładowej pierwszego dnia wysłuchano dwóch wykładów. Pierwszy z nich, pt. „Znaczenie fitoterapii we współczesnej medycynie konwencjonalnej” wygłosił prof. Jerzy Woy-Wojciechowski – honorowy prezes SF-PTL. Na tle najważniejszych epokowych osiągnięć medycyny nakreślił on przełomowe wydarzenia i osoby związane z roślinami leczniczymi od najdawniejszych czasów. Rośliny towarzyszą nam, od kiedy istnieje ludzkość. Do celów leczniczych były one wykorzystywane przez kolejne cywilizacje począwszy od 6000 r. przed Chrystusem. Wynikiem przemyśleń ówczesnych medyków i filozofów popartych wiedzą teoretyczną i praktyczną były liczne dzieła pisane. Jednym z nich jest Materia Medica Dioscuridesa, która zawiera opis 600 roślin, m.in. kopru, kminku. W czasach bardziej nam współczesnych, po okresie fascynacji lekiem syntetycznym i antybiotykami (koniec XIX, lata 50-60 XX wieku), ma miejsce powrót do fitoterapii. Dyscyplina ta z uwagi na niepowodzenia towarzyszące terapii lekiem konwencjonalnym zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, także w środowisku medycznym. Lek roślinny zdobywa sobie popularność ze względu na stosunkowo niski koszt, możliwość długiego stosowania, dużą skuteczność, brak efektów ubocznych i przyjmowanie równolegle z chemioterapeutykami.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii