Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2014, s. 114-115
Elżbieta Hołderna-Kędzia
1. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Racjonalna fitoterapia”, pt. „Aloes drzewiasty i jego zastosowanie we współczesnej medycynie”
Pierwsza Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Racjonalna fitoterapia” z udziałem zaproszonych lekarzy z różnych regionów Polski odbyła się w dniach 24-25 maja 2014 r. w miejscowości Skrzynki k/Kórnika. Jej organizatorem była firma Phytopharm Klęka S.A., pod patronatem Sekcji Fitoterapii PTL. Spotkanie inaugurujące planowany cykl konferencji otworzyła i powitała gości szefowa marketingu Phytopharm Klęka S.A. – mgr Agnieszka Filipiak. Następnie prezes Jerzy Jambor zapoznał zebranych z programem konferencji, poświęconej jednej ze znanych nam roślin leczniczych – aloesowi drzewiastemu.
W części wykładowej pierwszego dnia wysłuchano dwóch wykładów. Pierwszy z nich, pt. „Znaczenie fitoterapii we współczesnej medycynie konwencjonalnej” wygłosił prof. Jerzy Woy-Wojciechowski – honorowy prezes SF-PTL. Na tle najważniejszych epokowych osiągnięć medycyny nakreślił on przełomowe wydarzenia i osoby związane z roślinami leczniczymi od najdawniejszych czasów. Rośliny towarzyszą nam, od kiedy istnieje ludzkość. Do celów leczniczych były one wykorzystywane przez kolejne cywilizacje począwszy od 6000 r. przed Chrystusem. Wynikiem przemyśleń ówczesnych medyków i filozofów popartych wiedzą teoretyczną i praktyczną były liczne dzieła pisane. Jednym z nich jest Materia Medica Dioscuridesa, która zawiera opis 600 roślin, m.in. kopru, kminku. W czasach bardziej nam współczesnych, po okresie fascynacji lekiem syntetycznym i antybiotykami (koniec XIX, lata 50-60 XX wieku), ma miejsce powrót do fitoterapii. Dyscyplina ta z uwagi na niepowodzenia towarzyszące terapii lekiem konwencjonalnym zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, także w środowisku medycznym. Lek roślinny zdobywa sobie popularność ze względu na stosunkowo niski koszt, możliwość długiego stosowania, dużą skuteczność, brak efektów ubocznych i przyjmowanie równolegle z chemioterapeutykami.
W kolejnym wystąpieniu pt. „Racjonalna fitoterapia” prezes J. Jambor zwrócił uwagę na pozytywne efekty związane z fascynacją syntezą chemiczną i nowoczesną analityką (w tym chromatografią). W ostatecznym efekcie umożliwiła ona poznanie szerokiego spektrum substancji znajdujących się w roślinach. Duże zasługi w zakresie badań nad lekiem roślinnym mają takie organizacje, jak powołana w 1979 r. w Niemczech Komisja E oraz ESCOP z udziałem od 3 lat reprezentanta Polski. Ich podstawowym zadaniem jest naukowa weryfikacja materiałów z zakresu fitochemii, farmakognozji i farmakologii, dotyczących surowców i leków roślinnych. W ten sposób rozumiana fitoterapia nie jest już ziołolecznictwem ludowym, lecz racjonalną fitoterapią, tj. zweryfikowaną przez dowody naukowe. Należy ciągle przypominać, że jedynymi osobami uprawnionymi do leczenia ludzi chorych są lekarze, najlepiej ze specjalnością – fitoterapii. Duże znaczenie w kontekście stosowania leków roślinnych ma troska o zapewnienie, odpowiednich jakościowo zasobów surowców zielarskich, które w chwili obecnej aż w 70% pochodzą z upraw. Coraz bardziej aktualne staje się pojęcie „uprawy ziół na miarę”, tj. o określonej zawartości substancji biologicznie aktywnych i ich wskazanym profilu chemicznym. Przykładem mogą być prace nad przygotowaniem do upraw tataraku bezazaronowego.
Uzupełnieniem wiedzy przekazanej przez wykładowców było zwiedzanie szklarniowej plantacji aloesu drzewiastego (Aloe arborescens Mill.) w Klęce. Sadzonki interesującej nas odmiany aloesu i dojrzałe już rośliny będące w różnym stadium wegetacji (1-3 letnie) zrobiły na uczestnikach konferencji ogromne wrażenie. Kolejnym miłym akcentem była możliwość wysłuchania koncertu (na skrzypce i fortepian) w wykonaniu poznańskich muzyków.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii