Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2014, s. 187-188
Lek. med. Wojciech Gziut
Medycyna ekologiczna – twoje zdrowie w twoich rękachWspółczesna cywilizacja z jednej strony niesie ze sobą olbrzymi postęp technologiczny, ale z drugiej strony obciąża środowisko i nasze organizmy, m.in. skażeniem elektromagnetycznym, chemicznym i farmakologicznym. Również zmiany gospodarcze i ekonomiczne mają zasadniczy wpływ na nasze życie. Coraz szybsze tempo życia, stres, niepewna sytuacja ekonomiczna, wpływają na relacje społeczne i nasze zdrowie. Medycyna akademicka od wielu lat zwraca uwagę, aby styl życia i stan zdrowia pacjenta traktować całościowo. Zwykle jednak pacjent wędruje od specjalisty do specjalisty, często bez konsultacji z lekarzem rodzinnym.
Niekiedy media nagłaśniają pojedyncze potknięcia lekarza, budując brak zaufania do publicznej służby zdrowia i lekarzy pierwszego kontaktu, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Jak pisze dr Józef Krop w swojej publikacji pt. „Ratujmy się – elementarz medycyny ekologicznej” – lekarze medycyny środowiskowej poszukują środowiskowych przyczyn chorób i opracowują nietoksyczne metody ich leczenia i zapobiegania im. Traktują człowieka i środowisko jako jeden skomplikowany organizm, w którym każdy proces i zachodząca zmiana mają swoje konsekwencje.
Medycyna środowiskowa posługuje się kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwalają pacjentowi odzyskać zdrowie niewielkim kosztem finansowym – ale niezbędne jest zastosowanie indywidualnego programu powrotu do zdrowia. Te podstawowe zasady warto przedstawić w oparciu o powyższą publikację:
– Medycyna ekologiczna zajmuje się nie tylko diagnozowaniem chorób i doborem środków farmakologicznych, które pacjent jest w stanie tolerować, ale stara się także oceniać i korygować czynniki, które ją wywołały i spowodowały, że pacjent odczuwa ból, osłabienie czy też dyskomfort i zaburzenia czynności organizmu,
– Medycyna ekologiczna to kliniczne zastosowanie zdobyczy nowoczesnej toksykologii i środowiskowej biochemii,
– Medycyna ekologiczna zajmuje się również poszukiwaniem rozwiązań dla tych pacjentów, którzy nie tolerują antybiotyków lub innych leków. Przy pomocy testowania lub odczulania dobiera się takie leki, które mogą tolerować, i które są im niezbędne w czasie terapii,

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 3/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii