Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2014, s. 259-260
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzneHepatoochronne właściwości orzecha włoskiego
Eidi A., Moghadam J.Z., Mortazari P. i wsp.: Hepatoprotective effects of Juglans regia extract against CCl4 – induced oxidative damage in rats. Pharm. Biol. 2013, 51(5), 558-565.
Różne części orzecha włoskiego (Juglans regia L.) stosowane są w medycynie ludowej dla ochrony wątroby przed zatruciem. Autorzy postanowili sprawdzić takie działanie w przypadku ekstraktu etanolowego z liści tej rośliny u szczurów zatruwanych czterochlorkiem węgla.
Rozdrobnione, wysuszone liście orzecha włoskiego, ekstrahowano 40% wodnym roztworem etanolu (1:6) przez 48 godz. Następnie suchy ekstrakt etanolowy podawano dożołądkowo zwierzętom w dawce 400 mg/kg m.c. przez 4 tyg. Równocześnie zwierzęta zatruwano czterochlorkiem węgla, który podawano im w oliwie z oliwek drogą dootrzewnową w dawce 0,5 ml/kg m.c. dwa razy w tyg. przez cały okres trwania doświadczenia.
Badania wykazały, że ekstrakt etanolowy z liści orzecha włoskiego w znacznym stopniu ochraniał komórki wątrobowe szczurów przed zatruciem czterochlorkiem węgla. Parametry uszkodzenia komórek wątrobowych w surowicy krwi szczurów, oznaczane po zakończeniu doświadczenia wskazywały, że w porównaniu do zwierząt zatruwanych czterochlorkiem węgla, zwierzęta otrzymujące równocześnie ekstrakt etanolowy z liści orzecha włoskiego miały o 43% obniżony poziom aminotransferazy asparaginianowej, o 38% obniżony poziom aminotransferazy alaninowej i o 30% obniżony poziom fosfatazy alkalicznej, przy równoczesnym wzroście o 175% stężenia albumin, a także przy wzroście o 38% poziomu dysmutazy ponadtlenkowej i katalazy. U zwierząt ochranianych ekstraktem z liści orzecha włoskiego, w tym czasie zmniejszyła się o 37% masa wątroby, jak również o 54% mniejsze było uszkodzenie komórek wątrobowych, objawiające się martwicą, obrzękiem i stanem zapalnym.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii