Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2014, s. 259-260
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Hepatoochronne właściwości orzecha włoskiego
Eidi A., Moghadam J.Z., Mortazari P. i wsp.: Hepatoprotective effects of Juglans regia extract against CCl4 – induced oxidative damage in rats. Pharm. Biol. 2013, 51(5), 558-565.
Różne części orzecha włoskiego (Juglans regia L.) stosowane są w medycynie ludowej dla ochrony wątroby przed zatruciem. Autorzy postanowili sprawdzić takie działanie w przypadku ekstraktu etanolowego z liści tej rośliny u szczurów zatruwanych czterochlorkiem węgla.
Rozdrobnione, wysuszone liście orzecha włoskiego, ekstrahowano 40% wodnym roztworem etanolu (1:6) przez 48 godz. Następnie suchy ekstrakt etanolowy podawano dożołądkowo zwierzętom w dawce 400 mg/kg m.c. przez 4 tyg. Równocześnie zwierzęta zatruwano czterochlorkiem węgla, który podawano im w oliwie z oliwek drogą dootrzewnową w dawce 0,5 ml/kg m.c. dwa razy w tyg. przez cały okres trwania doświadczenia.
Badania wykazały, że ekstrakt etanolowy z liści orzecha włoskiego w znacznym stopniu ochraniał komórki wątrobowe szczurów przed zatruciem czterochlorkiem węgla. Parametry uszkodzenia komórek wątrobowych w surowicy krwi szczurów, oznaczane po zakończeniu doświadczenia wskazywały, że w porównaniu do zwierząt zatruwanych czterochlorkiem węgla, zwierzęta otrzymujące równocześnie ekstrakt etanolowy z liści orzecha włoskiego miały o 43% obniżony poziom aminotransferazy asparaginianowej, o 38% obniżony poziom aminotransferazy alaninowej i o 30% obniżony poziom fosfatazy alkalicznej, przy równoczesnym wzroście o 175% stężenia albumin, a także przy wzroście o 38% poziomu dysmutazy ponadtlenkowej i katalazy. U zwierząt ochranianych ekstraktem z liści orzecha włoskiego, w tym czasie zmniejszyła się o 37% masa wątroby, jak również o 54% mniejsze było uszkodzenie komórek wątrobowych, objawiające się martwicą, obrzękiem i stanem zapalnym.
Co istotne, podawanie ekstraktu etanolowego z liści orzecha włoskiego było na tyle skuteczne, że omawiane wskaźniki uszkodzenia wątroby i inne parametry komórek wątrobowych u zwierząt po zakończeniu doświadczenia były zbliżone do poziomu określanego u zwierząt nie poddawanych zatruciu. Świadczy to o wysokiej aktywności przeciwtoksycznej i przeciwutleniającej ekstraktu etanolowego z liści orzecha włoskiego w odniesieniu do tkanki wątrobowej. Istnieją zatem podstawy do wykorzystania opisywanego ekstraktu w praktyce lekarskiej.
Szałwia lekarska łagodzi objawy klimakteryjne
Rahte S., Evans R., Eugster P.J. i wsp.: Salvia officinalis for hot flushes: towards determination of mechanism of activity and active principles. Planta Med. 2013, 79, 753-760.
Charakterystyczne dla klimakterium jest występowanie zespołu dolegliwości wegetatywnych, w tym tzw. uderzenia krwi do głowy. Badania kliniczne wykazały, że nalewka z liści Salvia officinalis L. w znacznym stopniu łagodzi objawy nagłego pojawiania się gorąca i zaczerwienienia twarzy u kobiet w okresie klimakteryjnym.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii