Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2019, s. 83-84
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Senna auriculata w alkoholowym zapaleniu trzustki
Gupta G., Sharma S.B., Gupta R. i wsp.: Assessment of prophylactic effect of Senna auriculata (L.) Roxb. leaves on alcohol – induced pancreatitis in rat model. Indian J. Exp. Biol. 2016, 54, 612-614.
Jedną z przyczyn przewlekłego zapalenia trzustki jest alkohol. Przebieg choroby jest zwykle długotrwały. Niekiedy pojawiają się silne bóle w okolicy brzucha, towarzyszą im często wymioty i wodniste biegunki. Objawy te nie ustępują nawet po podaniu silnych środków rozkurczających i narkotycznych. Stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na powstrzymaniu chorego od przyjmowania pokarmów i wyrównywaniu gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Podaje się także atropinę.
Diagnostyka laboratoryjna przewlekłego zapalenia trzustki polega na określaniu w surowicy krwi poziomu α-amylazy, lipazy i dialdehydu malonowego. Wskaźniki te są zwykle wyraźnie podwyższone w porównaniu do wartości referencyjnych.
Senna auriculata (L.) Roxb. należy do rodziny Caesalpinaceae (Brezylkowate) i występuje w Indiach. W medycynie ludowej służy do leczenia chorób trzustki. Autorzy niniejszej publikacji postanowili sprawdzić na zwierzętach laboratoryjnych, jak zachowuje się wodny ekstrakt z liści tej rośliny w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki wywołanego dużymi dawkami etanolu.
W celu wywołania przewlekłego zapalenia trzustki szczurom podawano alkohol etylowy przez 4 tygodnie w ilości 10 g/kg m.c. dziennie. Zwierzęta otrzymywały także olej kukurydziany w ilości 2,5 ml/kg m.c. dziennie. Szczury podzielono na dwie grupy. Jedna z nich leczona była przez cały okres badań za pomocą suchego ekstraktu wodnego z liści Senna auriculata w dawce 400 mg/kg m.c. dziennie. Druga grupa zwierząt stanowiła kontrolę.
Badania wykazały, że suchy ekstrakt wodny z liści Senna auriculata po 4 tygodniach leczenia spowodował obniżenie w surowicy krwi szczurów aktywność α-amylazy i lipazy o około 20% oraz poziom dialdehydu malonowego o około 42% w porównaniu do zwierząt nieleczonych. Wskazuje to wyraźnie na ochraniające działanie tego ekstraktu przed szkodliwym oddziaływaniem alkoholu etylowego na trzustkę.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2019
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii