Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 21-22
Bronisław Prystupa
Spojrzenie pulmonologa na wczesne objawy i diagnostykę raka płuc
z Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy SP Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie
Ordynator Oddziału: dr n. med. Bronisław Prystupa
Krzywa wzrostu częstości występowania raka płuc w wielu krajach przybrała przebieg charakterystyczny dla epidemii, której tragiczny koniec trudno będzie przewidzieć. Obecnie rak płuca pozostał pojedynczym, największym zabójcą zarówno wśród wszystkich innych nowotworów jak i chorób układu oddechowego. Opierając się na dotychczasowych danych, pochodzących z całego świata, raka płuc możemy określić jako chorobę naszych czasów, chorobę nowoczesną ale i tragiczną. Rak płuc jest nowotworem, o którym lekarz pierwszego kontaktu nadal jeszcze zbyt mało wie i zbyt rzadko o nim myśli. Jeśli do tego dodamy, że na przykład skóra i sutek kobiecy mogą i są kontrolowane przez zdrowych i chorych laików to płuca są narządem niedostępnym do takiej samokontroli. Wobec przytoczonych powodów opóźnienie rozpoznania i leczenia może być z przyczyn lekarskich jak też i samego pacjenta, który lekceważy objawy chorobowe. Te różne okresy zwłoki leczenia chociaż ulegają skróceniu to ciągle jeszcze mierzone są w miesiącach. Rak płuc z racji swej naturalnej historii jest chorobą długi czas bezobjawową, a spostrzegane przez nas objawy i skargi chorego są często już wyrazem powikłań choroby rozwijającej się przez wiele lat i na jej leczenie pozostaje zaledwie kilka miesięcy. Kliniczne ujawnienie się objawów choroby jest w przypadku raka płuca niemal zawsze oznaką już zaawansowanej choroby a rokowanie według Overholta jest odwrotnie proporcjonalne do liczny i nasilenia objawów. Objawy kliniczne występujące w raku płuca zależą od guza pierwotnego, rozwoju choroby nowotworowej i wpływu substancji wytwarzanych i wydzielanych do krwioobiegu przez niektóre komórki nowotworowe. Objawy guza pierwotnego zależą od miejsca rozwoju nowotworu - pojawiają się w guzach centralnych wywodzących się z oskrzeli do poziomu subsegmentowych, natomiast guzy obwodowe wywodzące się z oskrzeli od poziomu subsegmentowych są pozbawione tego typu symptomatologii. Guz centralny naciekając ścianę oskrzela lub wzrastając egzofitycznie do jego światła staje się ciałem obcym stanowiąc przyczynę stałego, uporczywego kaszlu.
Kaszel przewlekający się a szczególnie nawet niewielka zmiana jego charakteru może być pierwszym objawem poprzedzającym rozpoznanie raka. Z kaszlem może być związany objaw krwioplucia. Jest błędem sztuki zlekceważenie tego objawu, należy zawsze dążyć do ustalenia jego przyczyny, a obecnie za najczęstszą uważany jest rak płuca.
Obturacja oskrzela utrudnia ewakuację wydzieliny oskrzelowej stwarzając dogodne warunki dla rozwoju zapalenia płuc. Każdy naciek zapalny tkanki płucnej powinien być radiologicznie skontrolowany po leczeniu a zwłaszcza tak zwane resztkowe zmiany pozapalne powinny być do końca wyjaśnione. Objawem związanym z intensywnością i rozległością wtórnych procesów zapalnych może być duszność, której przyczyną bywa rozległa niedodma części lub całego płuca oraz gwałtownie narastający wysięk opłucnowy. Ból w klatce piersiowej może być wynikiem naciekania opłucnej, śródpiersia lub ściany klatki piersiowej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 3-4/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna