Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 7-10
Wybrane nowości rynkowe
APAP® dla dzieci (Paracetamol)
W zawiesinie

ATC: N02BE

Skład: 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 160 mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze. Słodki, owocowy smak preparatu - bez dodatku cukru - uzyskano dzięki wysokiej zawartości syropu kukurydzianego.
Działanie: Przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu szybko obniża gorączkę i uśmierza ból.
Wskazania: Doraźnie w stanach gorączkowych, w infekcjach wirusowych i bakteryjnych - w przebiegu przeziębienia, grypy, zakażeniach dróg oddechowych oraz w chorobach wieku dziecięcego. Preparat wskazany jest również w stanach bólowych takich jak bolesne ząbkowanie, odczyny poszczepienne, bóle głowy i kończyn oraz bóle towarzyszące urazom i oparzeniom.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu, niedokrwistość, ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 3 miesiąca życia.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Szczególną ostrożność należy zachować u dzieci z niewydolnością nerek i wątroby. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Benzoesan sodu zawarty w preparacie jako środek konserwujący może wywołać reakcje alergiczne, a u chorych na astmę może wywołać napad astmy.
Działania niepożądane: Mogą wystąpić reakcje alergiczne takie jak rumień, pokrzywka, wysypka, świąd. Długotrwałe stosowanie może wywołać trombocytopenię i agranulocytozę.
Dawkowanie: Dawkę ustala się wg masy ciała dziecka - przeciętnie jednorazowo 10-15 mg/kg masy ciała. I tak w zależności od wieku dziecka stosuje się następujące dawki paracetamolu:
3 miesiące - 1 rok 2,5 ml zawiesiny (80 mg paracetamolu)
1-2 lata 3,75 ml zawiesiny (120 mg paracetamolu)
2-3 lata 5 ml zawiesiny (160 mg paracetamolu)
4-5 lat 7,5 ml zawiesiny (240 mg paracetamolu)
6-8 lat 10 ml zawiesiny (320 mg paracetamolu)
9-10 lat 12,5 ml zawiesiny (400 mg paracetamolu)
11-12 lat 15 ml zawiesiny (480 mg paracetamolu)
W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 godziny, ale nie więcej niż 4 razy na dobę.
Opakowanie: 120 ml zawiesiny w butelce plastikowej z dołączoną miarką z podziałką.
Producent: US PHARMACIA, USA


CAPIVIT A+E mite, forte (Composite)
Kapsułki

ATC: A11JA

Skład: CAPIVITmite - kapsułka zawiera 2 500 j.m. octanu retinolu (wit. A), 50 mg octanu D,L-a-tokoferolu (wit. E), oraz substancje pomocnicze.
CAPIVITforte - kapsułka zawiera 2 500 j.m. octanu retinolu (wit. A), 150 mg octanu D,L-a-tokoferolu (wit. E) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Retinol (witamina A) jest niezbędny do reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania czynności nabłonków, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do prawidłowej funkcji narządu wzroku. Niedobór witaminy A prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, wysychania spojówek, rozmiękania rogówki a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia oczu i ślepoty. W siatkówce retinol ulega przemianie tworząc barwnik wzrokowy - rodopsynę - konieczną do adaptacji wzroku w ciemności. Tokoferol (witamina E) działa jako przeciwutleniacz i zabezpiecza przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz inne wrażliwe na tlen substancje. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Wskazania: Zapobieganie wystąpieniu niedoborów witamin A i E, uzupełnianie zwiększonych potrzeb na witaminę A i E (np. stres, zwiększony wysiłek, "kurza" ślepota, nieprawidłowa dieta), w profilaktyce chorób układu krążenia.
Przeciwwskazania: Hiperwitaminoza A. Nadwrażliwość na witaminę A lub E.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Podczas stosowania preparatu Capivit nie stosować innych preparatów zawierających witaminę A. Zachować ostrożność u osób z niewydolnością nerek lub wątroby. W okresie ciąży stosować tylko w uzgodnieniu z lekarzem. Zachować ostrożność przy równoległym stosowaniu środków przeciwkrzepliwych z grupy kumaryny i indandionu.
Interakcje: Wchłanianie witaminy A i E może zmniejszać stosowanie cholestyraminy, kolestipolu, olejów mineralnych lub neomycyny.
Dawkowanie: Capivit mite - profilaktycznie 1 kapsułkę na dobę, a przy niedoborach 2-3 razy na dobę.
Capivit forte - profilaktycznie 1 kapsułkę na dobę, a przy niedoborach 2 kapsułki na dobę.
Opakowanie: 2 blistry po 15 kapsułek w tekturowym pudełku.
Producent: GLAXO WELLCOME S.A., Polska


CAPIVIT E 100 (Tocopherol)
Kapsułki

ATC: A11HA

Skład: Kapsułka zawiera 100 mg octanu D,L-a- tokoferolu (witamina E) oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Tokoferol (witamina E) działa jako przeciwutleniacz i zabezpiecza przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz inne wrażliwe na tlen substancje. Wychwytuje wolne rodniki i przerywa reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.
Wskazania: W zapobieganiu i leczeniu niedoborów witaminy E, profilaktycznie w chorobach układu krążenia, w miażdżycy, zakrzepowym zapaleniu żył, zaburzeniach mięśniowo-nerwowych, w chorobach błon śluzowych i nabłonków oraz w celu zwiększenia odporności organizmu na zakażenia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na witaminę E oraz przy występowaniu hipoprotrombinemii spowodowanej niedoborem witaminy K.
Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Należy zachować ostrożność przy równoczesnym stosowaniu środków przeciwkrzepliwych z grupy kumaryny i indandionu.
Interakcje: Cholestyramina, kolestipol i oleje mineralne mogą zmniejszać wchłanianie witaminy E. Przy stosowaniu dawek powyżej 400 mg na dobę może wystąpić ryzyko krwotoków u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwkrzepliwe. U osób zdrowych witamina E nie wywołuje zmian krzepliwości krwi.
Działania niepożądane: Witamina E w przepisywanych dawkach nie jest toksyczna i nie wywołuje objawów ubocznych, w bardzo dużych dawkach - powyżej 1 g na dobę może powodować nudności, biegunki, skurcze jelit, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz odczyny alergiczne.
Opakowanie: 2 blistry po 15 kapsułek w pudełku tekturowym.
Producent: GLAXO WELLCOME S.A., Polska


DIFOSFEN® (Etidronate disodium)
Tabletki 200 mg

ATC: M05BA BRp

Skład: Tabletka zawiera 200 mg etydronianu disodowego oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Etydronian disodowy jest organicznym związkiem fosforowym regulującym metabolizm wapnia w organizmie. Hamuje resorpcję kości przez osteoklasty, prowadząc do stopniowego przyrostu masy kostnej, co wpływa na zwiększenie ich wytrzymałości mechanicznej, a tym samym zmniejsza ryzyko złamań. Podany doustnie szybko przenika do krwi, szybkość wiązania się z kością zależy od rozległości zmian tkanki kostnej. Nie związana część etydronianu jest wydalana z moczem i kałem.
Wskazania: Osteoporoza pomenopauzalna, starcza i posterydowa. Choroba Pageta. Profilaktyka i leczenie heterotopowych ognisk kostnienia, spowodowanych uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub chirurgiczną wymianą stawu biodrowego.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na etydronian. Osteomalacja. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować u pacjentów ze złamaniami do czasu zrostu kości. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania u dzieci.
Interakcje: Jednoczesne podawanie preparatów wapnia, witaminowo-mineralnych, leków zobojętniających kwas solny w żołądku, leków przeczyszczających oraz spożywanie nabiału, znacznie zmniejsza wchłanianie etydronianu z przewodu pokarmowego. Ww. preparaty i produkty należy podawać 2 godziny przed lub po podaniu etydronianu.
Działania niepożądane: Sporadycznie występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości. Ponadto mogą wystąpić parestezje, zapalenie stawów, bóle kostne, złamania kości. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych i osteomalacji.
Dawkowanie: Dorośli doustnie na czczo. W osteoporozie: cyklicznie 400 mg/dobę przez 14 dni, a przez następne 76 dni 500 mg wapnia i 400j.m. witaminy D3/dobę. Maksymalnie leczenie można powtarzać przez 12 cykli. W chorobie Pageta: początkowo 5 mg/kg m.c./dobę - maksymalnie przez 3 miesiące, następnie 10 mg/kg m.c./dobę - maksymalnie przez 3 miesiące. Nie zaleca się stosowania dawek powyżej 20 mg/kg m.c./dobę. W razie potrzeby cykl leczenia można powtórzyć po 3 miesiącach. W kostnieniu heterotopowym: pacjenci po całkowitej wymianie stawu biodrowego - 20 mg/kg m.c./dobę przez miesiąc przed zabiegiem i 3 miesiące po zabiegu, pacjenci z uszkodzeniem rdzenia kręgowego - 20 mg//kg m.c./dobę przez 2 tyg., a następnie 10 mg/kg m.c./dobę przez 10 tygodni. Preparat należy przyjmować na czczo.
Opakowanie: 30 tabletek.
Producent: Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA, Polska


LIPOBASETM (Composite)
Krem

ATC: D02AC

Skład: Biała miękka parafina, alkohol cetosterylowy, parafina ciekła, cetomacrogol 1000, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, hydroksybenzoesan metylu, woda destylowana.
Działanie: Przywraca skórze prawidłową funkcję, zaburzoną podczas przebiegu procesu chorobowego poprzez właściwe uwodnienie i natłuszczenie skóry. Właściwości ochronne skóry zależą od jej prawidłowego uwodnienia i natłuszczenia. Lipobase jest obojętny farmakologicznie, łączy zalety maści (natłuszczające) i kremu (akceptowanemu kosmetycznie - nie tłuści pościeli, ubrań). Krem Lipobase bardzo dobrze wchłania się z powierzchni skóry i jego skład do minimum ogranicza reakcje alergiczne.
Wskazania: Codzienna pielęgnacja podatnej na podrażnienia skóry. Leczenie naprzemienne z zewnętrznymi preparatami kortykosteroidowymi. Przywracanie właściwego uwodnienia i natłuszczenia skóry. Do sporządzania recepturowych leków dermatologicznych jako podłoże obojętne nie wchodzące w reakcje z substancjami leczniczymi.
Sposób stosowania: Preparat do stosowania zewnętrznego na skórę chorobowo zmienioną lub w celach pielęgnacyjnych. Nanosić cienką warstwę 1-2 razy dziennie lub w miarę potrzeby częściej.
Opakowanie: 30 g lub 100 g w tubie.
Producent: YAMANOUCHI, Holandia


NEOAZARINA (Composite)
Tabletki powlekane

ATC: R05FA Rp*

Skład: Tabletka zawiera 316 mg sproszkowanego ziela tymianku, 20 mg suchego wyciągu z ziela glistnika, 10 mg fosforanu kodeiny oraz substancje pomocnicze.
Działanie: Lek o ośrodkowym działaniu przeciwkaszlowym i rozkurczającym oskrzela.
Wskazania: Nieżyty górnych dróg oddechowych, silne napadowe ataki suchego kaszlu.
Przeciwwskazania: Niewydolność oddechowa, napad astmy oskrzelowej, przewlekły spastyczny nieżyt oskrzeli, mukostaza, śpiączka, uzależnienie od opioidów, ciąża, laktacja.
Działania niepożądane: Niekiedy mogą wystąpić: depresja ośrodka oddechowego, nudności, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, objawy alergiczne.
Środki ostrożności: Przy dłużej utrzymujących się objawach kaszlu (ponad tydzień) konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Dawkowanie: Dorośli 3 razy na dobę po 1 tabletce, a w bardzo silnych nocnych napadowych atakach kaszlu do 2 tabletek jednorazowo. Dzieciom, po konsultacji z lekarzem wg jego wskazań.
Opakowanie: 10 tabletek powlekanych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Medycyna Rodzinna 3-4/2000
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna