Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Stomatologia 1/2010, s. 36-38
Porady prawne
Czy stomatolog jest zmuszony obejmować gwarancją wykonywane przez siebie usługi (prace protetyczne, wypełnienia)?
Pytanie
>Czy usługi stomatologiczne traktowane są jako usługa medyczna czy jako zwykła usługa?
>Jakie przepisy to regulują?
>Czy istnieje termin (czas) na jaki stomatolog musi udzielić gwarancji?
>Czy mogę uzależnić udzielenie gwarancji na wykonane prace protetyczne i założone wypełnienia od odbycia przez pacjenta kontrolnych wizyt?
>Czy jeżeli pacjent nie dopełni obowiązku odbycia w wyznaczonym terminie wizyt kontrolnych, mogę uchylić się od naprawy gwarancyjnej?
Odpowiedź (odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie)
>Pytanie wymyka się regulacjom prawnym. Prawo nie przypisuje bowiem żadnego terminu gwarancji na usługi medyczne, w szczególności protetyczne. Intuicyjnie jednak daje się odczuć, że protetyce stawiany jest wymóg pewnej trwałości. Udzielenie gwarancji należy zatem rozpatrywać raczej w kategoriach dobrego marketingu i ustalić je tak, by odpowiadały na przykład przewidywanym okresom trwałości materiału czy wręcz statystyce. Pytanie o to czy można uzależnić realizację gwarancji od wizyt kontrolnych jest pytaniem dobrym, ale zawiera pewne niebezpieczeństwo. Jeżeli obracamy się w sferze działalności komercyjnej, takie rozwiązanie jest dopuszczalne pod jednym wszak warunkiem. Pacjent musi być poinformowany przed rozpoczęciem leczenia o zasadach leczenia i zasadach gwarancji. Takie rozwiązanie ma oparcie w przepisach art. 16 i art. 9 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.). Pacjent ma bowiem prawo do pełnej informacji i prawo do wyrażenia zgody na leczenie lub odmowy takiej zgody. Stomatologia jest niestety tą dziedziną medycyny, w której przestrzeganie tego prawa jest szczególnie zapomniane. Autorka wskazuje, że warunkiem gwarancji jest nie tyle obowiązek odbywania wizyt kontrolnych, ile postępowanie w określony sposób – dotyczy to zasad higieny jamy ustnej czy pielęgnacji wypełnienia protetycznego. Całość takiego postępowania winna być opisana w dokumentacji i podpisana przez pacjenta jako element jego zgody na działania medyczne.
>Inna może być sytuacja pacjenta korzystającego z usług w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie sposób tutaj zalecić i przestrzegać harmonogramu wizyt kontrolnych. Chyba, że będą to wizyty nieodpłatne.
> Agnieszka Sieńko, ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska www.abc.com.pl
Czy higienistka stomatologiczna wykonująca samodzielnie zabiegi powinna mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Pytanie
>Czy higienistka stomatologiczna wykonująca samodzielnie zabiegi z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej (scalingi, piaskowania zębów) powinna mieć wykupione ubezpieczenie OC jak lekarze, farmaceuci i inne osoby świadczące usługi o charakterze medycznym? Jeśli tak, to do jakiej sumy ubezpieczenia?
Odpowiedź (odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie)
>Na higienistce stomatologicznej wykonującej zabiegi nie spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, o których mowa w rozporządzeniach Ministra Finansów wydanych na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
Uzasadnienie

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Nowa Stomatologia 1/2010
Strona internetowa czasopisma Nowa Stomatologia