Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2010, s. 241-242
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzneSzisanozyd hamuje wchłanianie lipidów w jelitach
Joshizumi K., Murota K., Watanabe S. i wsp.: Chiisanoside is not absorber but inhibits oil absorption in the small intestine of rodents. Biosci Biotechnol Biochem 2008; 72(4):1126-9.
Szisanozyd jest saponiną triterpenową typu lupanu. Jest głównym składnikiem liści chińskiej rośliny o nazwie Acanthopanax sessiliflorus. Stwierdzono, że dodatek do diety bogatotłuszczowej frakcji otrzymanej z tej rośliny, zawierającej 42,6% wymienionej saponiny i skarmianie nią myszy przez okres miesiąca, spowodował zahamowanie przyrostu masy ciała zwierząt. Obecny w paszy szisanozyd okazał się inhibitorem lipazy, enzymu rozkładającego tłuszcze do kwasów tłuszczowych i glicerolu.
Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że podawanie za pomocą zgłębnika dożołądkowo oleju słonecznikowego w ilości 5 g/kg oraz czystego szisanozydu w ilości 100 mg/kg spowodowało po 6 godz. obniżenie ilości kwasów tłuszczowych w surowicy krwi zwierząt o 37,3% w porównaniu do grupy kontrolnej otrzymującej sam olej słonecznikowy. Ponadto stwierdzono za pomocą badań chromatograficznych, że w surowicy krwi zwierząt nie pojawił się podany dożołądkowo szisanozyd. Autorzy doszli do wniosku, że związek ten hamuje w jelicie cienkim myszy wchłanianie tłuszczów, przy czym sam nie przedostaje się do krwiobiegu.
Dalsze badania wykazały, że toksyczność ostra szisanozydu była wyższa od 5 g/kg masy ciała zwierząt. Badania toksyczności przewlekłej przeprowadzone na szczurach, przy podawaniu szisanozydu w ilości 1 g/kg m.c. przez 90 dni również nie wykazały zmian w narządach wewnętrznych i we krwi zwierząt. Na tej podstawie uznano, że badany związek jest dla człowieka nietoksyczny i może być wykorzystany w lecznictwie jako środek ograniczający przyswajanie tłuszczów przez organizm, czyli jako lek przeciw otyłości.
Przeciwbiegunkowe właściwości imbiru
Daswani P.G., Brijesh S., Tetali P. i wsp.: Antidiarrhoeal activity of Zingiber officinale (Rosc.). Curr Sci 2010, 98, 222-9.
Napar z kłączy imbiru (Zingiber officinale) znany jest od dawna jako środek przeciwbiegunkowy. Badania miały na celu wyjaśnienie, jaki jest mechanizm tego procesu. Okazało się, że napary z tego surowca nie mają wpływu na namnażanie się bakterii, takich jak Escherichia coli i Shigella flexneri, które najczęściej są przyczyną ostrych biegunek. Stwierdzono jednak, że 10% napar z imbiru wyraźnie hamował ich kolonizację w jelitach. W przypadku E. coli przyleganie do nabłonka jelita (komórki Hep-2) było hamowane przez napar w ok. 95%, a w przypadku S. flexneri w ok. 88%. Ułatwia to usuwanie bakterii, jak i ich toksyn z przewodu pokarmowego. Uważa się ponadto, że napar z imbiru oddziałuje na metabolizm komórek bakteryjnych, osłabiając działanie wytwarzanych przez nie toksyn na organizm gospodarza. W podsumowaniu można przyjąć, że oba te zjawiska wpływają na złagodzenie, a nawet zahamowanie procesu biegunkowego.
Przeciwdrgawkowe działanie kory Calotropis gigantea
Karki S.S., Suresh-Babu A.R.: Studies on anti-convulsant activity of stem barks of Calotropis gigantea Linn. in experimental animals. Int J Pharm Sci Rev Res 2010; 5:114-6.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii