Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2015, s. 128-129
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Imbir jako środek przeciwmigrenowy
Maghbooli M., Czolipour F., Moghimi A. i wsp.: Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. Phytother. Res. 2014, 28, 412-415.
Migrena należy do jednej z najczęstszych dolegliwości neurologicznych. Ocenia się, że ok. 12% ludzi miewa napady migreny. Częściej występują one u kobiet; zwykle rozpoczynają się pomiędzy 25. i 50. rokiem życia. Uważa się, że napad migreny powstaje w wyniku skurczu, a następnie rozszerzenia naczyń krwionośnych. Uwalniana z płytek krwi pod wpływem różnych czynników serotonina powoduje zwężenie naczyń mózgowych. Po jej szybkim rozkładzie dochodzi do rozszerzenia naczyń i wystąpienia bólu głowy, który może trwać od 4 do 72 godzin. Ma on charakter tętniący i pulsujący, niekiedy towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. U 10% osób napadowi migreny może towarzyszyć aura, tj. objawy neurologiczne poprzedzające ból głowy związane z zaburzeniami pola widzenia oraz wrażeniami czuciowymi połowy twarzy.
W przypadku, gdy zwykłe środki przeciwbólowe nie są skuteczne (polopiryna, paracetamol), stosuje się typowe leki przeciwmigrenowe, np. winian ergotaminy, a także tryptany, których przedstawicielem jest najbardziej skuteczny w przerywaniu napadu migrenowego – sumatryptan. Pewną niedogodnością w stosowaniu tego leku jest jego działanie niepożądane, m.in. uczucie osłabienia, senność, zawroty głowy, wzrost ciśnienia, jak również droga podania – w ostrych przypadkach lek podaje się podskórnie. Poza tym w trakcie terapii nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn. Leku nie podaje się kobietom w ciąży i matkom karmiącym.
Stąd od lat trwają poszukiwania leków o podobnej skuteczności, nieobciążonych jednak wymienionymi działaniami ubocznymi. Takie oczekiwania wydaje się spełniać imbir. Roślina ta, zwana także imbirem lekarskim (Zingiber officinale Roscoe), pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Uprawiana jest jako roślina przyprawowa w Indiach, Chinach, Malezji, Sierra Leone, na Sri Lance, w Brazylii i Australii. Mielone kłącze imbiru stosowane jest jako przyprawa kuchenna (składnik curry), a także w cukiernictwie, browarnictwie i w lecznictwie (środek przeciwwymiotny, leczy niestrawność, bóle narządowe i miejscowe, zawroty głowy oraz wrzody przewodu pokarmowego). Wcześniejsze badania wskazywały, że kłącze imbiru podawane doustnie w ciągu 2 godzin od podania całkowicie hamowało napady bólu migrenowego niemal w połowie przypadków, a częściowo w ponad 60%.
Niniejsze badania miały na celu porównanie skuteczności działania sproszkowanego kłącza imbiru oraz sumatryptanu u osób cierpiących przewlekle na bóle migrenowe. W badaniach klinicznych (randomizowanych, z podwójnie ślepą próbą) uczestniczyło 100 pacjentów w wieku powyżej 18 lat (50 mężczyzn i 50 kobiet). Kryteria, na podstawie których kwalifikowano ich do grupy chorych na migrenę (bez aury), stanowiły wytyczne sformułowane przez International Headache Society Classification ICHO-II, Migraine). Okres choroby wynosił u nich średnio 7 lat, w tym średnia liczba ataków migreny – 5 w miesiącu. Badania kliniczne trwały przez okres 1 miesiąca. Połowa pacjentów otrzymywała w tym czasie w przypadku ataku kapsułkę zawierającą 250 mg sproszkowanego kłącza imbiru, a druga połowa tabletkę zawierającą 50 mg sumatryptanu. Następnie pacjenci po 30, 60, 90, 120 minutach i 24 godzinach określali natężenie bólu głowy w kategoriach: silny, średni, słaby i brak bólu.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii