Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2016, s. 63-65
Małgorzata Górska-Paukszta
Działalność Polskiego Komitetu Zielarskiego w 2015 roku – podsumowanie4 grudnia 2015 roku w zakładzie Martin Bauer Polska Sp. z o.o. w Witaszycach odbyło się wspólne posiedzenie Zarządów Polskiego Komitetu Zielarskiego oraz Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W posiedzeniu wziął udział również gość – Wolfram Junghanns, prezes stowarzyszenia Saluplanta z Niemiec.
Posiedzenie rozpoczął prezes Martin Bauer Polska Sp. z o.o. Martin A. Wedel. Powitał on uczestników oraz przedstawił historię zakładu, który w 2015 roku obchodził dwudziestolecie działalności.
Dalszą część spotkania poprowadził prezes ZG PKZ – Jerzy Jambor. Przedstawił on program posiedzenia, który wszyscy uczestnicy zaakceptowali.
1. Plan pracy PKZ na 2016 rok.
Realizacja podstawowych zadań PKZ opiera się na aktywności poszczególnych Sekcji: Surowców Roślinnych, Przemysłowo-Handlowej i ds. Nauki.
Podstawowe założenia pracy PKZ w 2016:
– Stałe kontakty i współpraca z: URPL, GIF, GIS, NIL oraz z polskimi przedstawicielami EMA, PhE, ESCOP, EFSA.
– Stałe kontakty z MRiRW – współpraca dotycząca stosowania środków ochrony roślin w uprawach małoobszarowych (w tym roślin zielarskich).
– Aktywne uczestnictwo w pracach nad uporządkowaniem polskiego rynku farmaceutycznego: lek roślinny – suplement diety (współpraca z Departamentem Żywności Prozdrowotnej GIS).
– Angażowanie się w przedsięwzięcia organizowane przez istniejące w Polsce i Europie ośrodki, których działania związane są z zielarstwem i ziołolecznictwem (np. z Verein für Arznei- und Gewürzpflanzen, Saluplanta).
– Bieżące sprawy PKZ (m.in. członkostwo, pozyskiwanie członków wspierających, składki).
2. Współpraca PKZ z niemieckim odpowiednikiem – stowarzyszeniem Saluplanta.
Prezentacji Saluplanty dokonał obecny na posiedzeniu jej prezes Wolfram Junghanns.
Celem stowarzyszenia Saluplanta jest reprezentowanie interesów producentów roślin przyprawowych i zielarskich w relacjach z urzędami i instytucjami niemieckimi oraz rozwój i wymiana doświadczeń w zakresie biologii, uprawy, przetwórstwa i wykorzystania surowców zielarskich, przyprawowych i barwierskich.
Aktywność Saluplanty przejawia się w organizowaniu sympozjów naukowych oraz seminariów „Bernburger Winterseminar” (każdego roku udział w seminarium biorą przedstawiciele PKZ). Zasługą Saluplanty jest także wydanie „Herba Germanica” oraz pięciu tomów podręcznika dotyczącego roślin zielarskich. Część składek członkowskich przeznaczona jest na badania pozostałości pestycydów. Poza tym Saluplanta zajmuje się prowadzeniem upraw pokazowych oraz organizowaniem wycieczek studyjnych w zakładach produkcyjnych i przetwórczych związanych z uprawą i wykorzystaniem roślin przyprawowych i zielarskich.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2016
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii