Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2016, s. 66-67
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Ekstrakt wodny z kolendry hamuje glikemię poposiłkową
Brindis F., Gonz?les-Andrade M., Gonz?les-Trujano M.E. i wsp.: Postprandial glycaemia and inhibition of α-glucosidase activity by aqueous extract from Coriandrum sativum. Nat. Prod. Res. 2014, 28(22), 2021-2025.
Poposiłkowe zwiększenie ilości glukozy we krwi ponad określony dopuszczalny poziom jest zjawiskiem często bagatelizowanym przez pacjentów i lekarzy. Jednak niezaprzeczalnie odgrywa ono znaczącą rolę w ogólnej hiperglikemii, której odzwierciedleniem jest glikacja hemoglobiny, tj. cukrzyca. Stąd poszukiwania inhibitorów α-glukozydazy – enzymu biorącego udział w reakcji rozkładu węglowodanów złożonych do glukozy. Okazuje się, że jednym z bogatych źródeł takich inhibitorów jest kolendra siewna (Coriandrum sativum L.).
Badania prowadzono na szczurach, którym dożołądkowo podawano ekstrakt wodny z ziela kolendry w dawce 500 mg/kg m.c. oraz glukozę. Stwierdzono, że już po 30 min poziom glukozy w surowicy krwi zwierząt obniżał się o 67% w porównaniu do kontroli i utrzymywał się na tym poziomie do 2 godz. W innym doświadczeniu udowodniono, że jednym z czynników obniżających poziom glukozy w surowicy krwi zwierząt była rutyna występująca w dużej ilości w badanym ekstrakcie. Z kolei w doświadczeniu in vitro z hodowlą drożdżaka Saccharomyces cerevisiae wykazano, że ekstrakt wodny z ziela kolendry hamuje aktywność α-glukozydazy.
Przeprowadzone badania wskazują na przeciwcukrzycowe działanie ekstraktu wodnego z ziela kolendry u zwierząt doświadczalnych. Mechanizm tego zjawiska polega prawdopodobnie na hamowaniu aktywności α-glukozydazy w przewodzie pokarmowym zwierząt. Badania te potwierdzają przeciwcukrzycowe działanie preparatów otrzymywanych z kolendry siewnej u ludzi.
p-Cymen jako naturalny przeciwutleniacz mózgowy
Oliveira T.M., Carvalho R.B.F., Costa I.H.F. i wsp.: Evaluation of p-cymene, a natural antioxidant. Pharm. Biol. 2015, 53(3), 423-428.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1/2016
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii