Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2018, s. 121
Hady Razak Hady
Komentarz do pracW bieżącym wydaniu ,,Postępów Nauk Medycznych” przedstawiamy Czytelnikom pierwszą część monografii poświęconej problemowi otyłości i możliwościom jej leczenia. Obecnie w Polsce i na świecie otyłość stała się dużym problemem zdrowotnym i społeczno-ekonomicznym, dotyczącym około 600 milionów osób na całym świecie (13% populacji, w tym 11% mężczyzn i 15% kobiet). Dane te skłoniły nas do napisania tej monografii.
Otyłość to przyrost masy ciała spowodowany dodatnim bilansem energetycznym. Przyczyny epidemii są złożone. Wiele z nich określamy terminem „środowiska sprzyjającego otyłości” i zaliczamy do nich: strukturę społeczeństwa, politykę gospodarczą, rozwój społeczno-ekonomiczny i genetyczną predyspozycję do rozwoju otyłości. Aktualnie prowadzone są badania nad mono- i poligenową formą otyłości oraz badania asocjacyjne całego genomu (GWAS). Zagadnienia te omawiano w artykułach „Epidemiologia i patogeneza otyłości” i „Predyspozycje genetyczne rozwoju otyłości”.
Z powodu globalnej epidemii otyłości chirurgia bariatryczno-metaboliczna stała się jedną z głównych dyscyplin zabiegowych w XX i XXI wieku. Początki chirurgii bariatryczno-metabolicznej sięgają lat 50. XX wieku w USA oraz krajach Europy Zachodniej, mimo to liczba tych operacji jest niezadawalająca. W latach 80. i 90. XX wieku dyscyplina ta uległa szybkiemu rozwojowi. Obecnie na świecie wykonywanych jest ok. 500 000 operacji chirurgii bariatryczno-metabolicznej, w tym ponad 2000 zabiegów w Polsce. Otyłość jest chorobą wielonarządową, w przebiegu której dochodzi do zaburzenia czynność układów krążenia i oddechowego, rozwoju zespołu metabolicznego z cukrzycą typu 2 oraz zaburzeń psychicznych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 2/2018
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych