Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Stomatologia 2/2001, s. 37-39
Marcin Kacprzak
Skalery dźwiękowe i ultradźwiękowe oraz ich zastosowanie*
Sonic and ultrasonic scalers in periodontics
z Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. med. Renata Górska
W przeszłości skaling i wygładzanie powierzchni cementu korzeniowego były przeprowadzane narzędziami ręcznymi, natomiast urządzenia mechaniczne były zarezerwowane do usuwania obfitych złogów naddziąsłowych. Modyfikowano kształt końcówek instrumentów, aby zapewnić i poprawić dostęp do głębokich miejsc.
Od wielu lat do usuwania złogów nazębnych stosuje się urządzenia mechaniczne. Stanowią one cenne uzupełnienie konwencjonalnej metody wykonywania skalingu przy użyciu narzędzi ręcznych. Urządzenia mechaniczne są wyposażone w elektryczne generatory mocy, które przekazują energię w postaci wibracji o wysokich częstotliwościach na różnego rodzaju końcówki. Kontakt końcówki z kamieniem powoduje przeniesienie wibracji na złogi, co prowadzi do ich odłamania i usunięcia z powierzchni zęba. Podczas pracy urządzeniami mechanicznymi wydziela się dużo ciepła, stąd są one wyposażone w wodny system chłodzenia. Spryskiwanie wodą służy również do wypłukiwania usuniętych złogów z kieszonki dziąsłowej. Obfite, silnie przytwierdzone do powierzchni zęba złogi są usuwane z mniejszym wysiłkiem przy użyciu urządzeń mechanicznych niż przy użyciu instrumentów ręcznych. Prawidłowe posługiwanie się aparatami ultradźwiękowymi czy dźwiękowymi zapewnia ponadto mniejszą traumatyzację tkanek, a co za tym idzie mniejszy dyskomfort pacjenta.
Wyróżniamy dwa typy urządzeń mechanicznych do usuwania złogów nazębnych: dźwiękowe i ultradźwiękowe.
DŹWIĘKOWE
Są powietrznymi turbinami operującymi częstotliwością pomiędzy 3000 a 8000 cykli na sekundę, z momentem siły linearnym i epitycznym. Efekt działania zależy głównie od kształtu końcówki i typu skalera.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy skalerów ultradźwiękowych: magnetostrykcyjne, które operują z częstotliwością pomiędzy 18000 a 45000 cykli na sekundę. Pole magnetyczne jest wzbudzane wokół końcówki. Moment siły w skalerach magnetostrykcyjnych jest zbliżony do linearnego, eliptycznego i okrężnego i jest zależny od typu unitu, kształtu i długości końcówki oraz piezoelektryczne, które działają między częstotliwościami 25000 a 5000 cykli na sekundę.
EFEKTY DZIAŁANIA
Różnice zależne są od liniowej (piezoelektryczne) albo eliptycznej (magnetostrykcyjne albo dźwiękowe). Badania nad urządzeniami dźwiękowymi, piezoelektrycznymi i magnetostrykcyjnymi pokazały podobne rezultaty kliniczne zależne od siły wibracji. Jako, że redukcja flory poddziąsłowej, która jest podstawą sukcesu leczenia choroby przyzębia badania były także prowadzone nad efektywnością redukcji tej flory przez skalery mechaniczne. Wykazały one redukcję flory poddziąsłowej w stosunku do urządzeń ręcznych.
USUWANIE KAMIENIA
Kamień jest twardą, porowatą i płytko retencyjną substancją. Całkowite usunięcie kamienia może prowadzić do utraty cementu i zębiny, może prowadzić do nadwrażliwości miazgi i procesów zapalnych w miazdze. Wydaje się, że jedyną drogą do uniknięcia jatrogennego uszkodzenia powierzchni korzenia w czasie skalingu jest używanie najmniejszych rozmiarów końcówek skalerów oraz używanie skalerów ultradźwiękowych średniej lub małej mocy albo używanie skalerów dźwiękowych z końcówkami kątowymi.
ENDOTOKSYNY
Uważa się, że oczyszczenie powierzchni korzenia poprzez skaling i root planing także usuwa endotoksyny. We wcześniejszych doniesieniach sugerowano, że instrumenty ręczne mogą być bardziej efektywne w usuwaniu endotoksyn od skalerów ultradźwiękowych. Badania ostatnich lat sugerują, że ultradźwięki są efektywniejsze od instrumentów ręcznych. Jest zrozumiałe, że endotoksyny będące lipopolisacharydami są substancjami związanymi powierzchownie z cementem i łatwo mogą być usuwane przez mycie, szczotkowanie, delikatny skaling i polerowanie. Uważa się, że gojenie przyzębia nie musi być związane z intensywnym usuwaniem cementu zarówno poprzez używanie ultradźwięków jak i przez skaling ręczny. Zgodnie z powyższym końcowy raport ze Światowych Warsztatów Periodontologicznych z roku 1996 stwierdza, że zamierzone usuwanie cementu korzeniowego nie powinno być zawarte w powszechnie stosowanym leczeniu periodontologicznym toksycznych substancji z powierzchni korzenia.
DOSTĘP DO FURKACJI
Badania nad instrumentarium do furkacji wykazały, że same instrumenty ręczne są niewystarczające do usunięcia zmian z powierzchni korzenia. Skaling i root planing są tak samo efektywne w I klasie furkacji zarówno gdy są przeprowadzane narzędziami ręcznymi jak i mechanicznymi, podczas gdy ultradźwięki są wyraźnie efektywniejsze w przypadku furkacji klasy II i III. Inne badania sugerują, że ultradźwięki są równie efektywne w usuwaniu zmian z powierzchni policzkowych furkacji II klasy zarówno z/bez dostępu chirurgicznego. Bazując na tych doniesieniach skalery dźwiękowe jak i ultradźwiękowe mogą być instrumentami z wyboru dla skalingu i root planingu furkacji.
PENETRACJA KIESZONKI

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 15 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 35 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Nowa Stomatologia 2/2001
Strona internetowa czasopisma Nowa Stomatologia