Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 10/2014, s. 731-732
Dr hab. med. Beata Pyrżak
Komentarz do pracPrzedstawiany Państwu numer „Postępów Nauk Medycznych” kierowany jest do pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych. Zawiera prace oryginalne oraz ciekawe prace kazuistyczne, w których omówiono trudne problemy diagnostyczno-terapeutyczne.
Diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych u dzieci wynikających z nadczynności lub niedoczynności gruczołów wydzielania dokrewnego wymagają nie tylko bardzo dobrej znajomości objawów i sposobu ich leczenia, lecz także doskonałej znajomości fizjologii rozwoju dziecka i regulacji układu hormonalnego w poszczególnych okresach rozwojowych w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Coraz szerszy zakres badań genetycznych pozwala na szybką identyfikację pacjentów, u których zaburzenia hormonalne mogą się ujawniać już w dzieciństwie. Wkraczanie z leczeniem hormonalnym u dziecka może wiązać się jednak z wieloma konsekwencjami nie tylko w okresie dziecięcym, ale także w życiu dorosłym.
Mam nadzieję, że przekazywany Państwu zeszyt zainteresuje nie tyko pediatrów, ale także lekarzy rodzinnych i endokrynologów, którzy przejmują trud opieki nad pacjentem wchodzącym w dorosłe życie.
Praca lek. Rumińskiej i wsp. pt. „Ocena zależności między stężeniem adiponektyny i składowymi zespołu metabolicznego u dzieci i młodzieży z otyłością prostą” szeroko omawia badania nad rolą adiponektyny w rozwoju zespołu metabolicznego u dzieci z otyłością. Adiponektyna należy do grupy adipokin o działaniu ochronnym, przeciwmiażdżycowym. Badanie na grupie 122 pacjentów naszej Kliniki wykazało, że wzrost adiponektyny o jedną jednostkę zmniejsza o 0,9 raza ryzyko wystąpienia obniżonego < 40 mg/dl stężenia HDL-C, obecnego u większości dzieci z otyłością. Badania te potwierdzają ważny aspekt następstw otyłości w dzieciństwie w rozwoju zespołu metabolicznego.
Celem pracy dr Rogozińskiej i wsp. pt. „Czynniki sprzyjające rozwojowi chorób błony śluzowej jamy ustnej oraz dziąseł u dzieci z cukrzycą typu 1” była analiza wpływu przewlekłej choroby, której długość trwania wynosiła od kilku miesięcy do kilku lat, na występowanie chorób błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Wykazano, że u pacjentów ze złym wyrównaniem metabolicznym częściej występują zakażenia Candida spp. oraz inne zapalenia, których występowanie powinno być brane pod uwagę w aspekcie rozwoju późnych powikłań cukrzycy.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 10/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych