Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2016, s. 243-244
Elżbieta Hołderna-Kędzia
V Konferencja Zielarska Kobiet
W dniach 24-26 czerwca 2016 roku Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Zakątek” w Korycinach na Podlasiu było miejscem piątej już Konferencji Zielarskiej Kobiet. Organizacji tego przedsięwzięcia podjęli się pracownicy naukowi Zakładu Chemii Fizycznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie z Panią prof. dr hab. Iwoną Wawer jako przewodniczącą i pomysłodawczynią. Wśród zaproszonych gości znaleźli się naukowcy i praktycy z Polski, Ukrainy i Rosji zajmujący się różnymi aspektami dotyczącymi leku naturalnego oraz wykorzystaniem surowców i produktów roślinnych w wielu dziedzinach medycyny i w przemyśle. W programie konferencji odbyły się łącznie trzy sesje tematyczne.
Profesor Bogdan Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania przedstawił zebranym możliwości wykorzystania w lecznictwie takich produktów pszczelich, jak: miód pszczeli, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele i jad pszczeli. Okazuje się, że można je stosować wspomagająco z dobrym skutkiem w wielu chorobach wewnętrznych (wszystkie wymienione produkty), jak również zewnętrznych (miód, propolis i jad pszczeli). Duży potencjał leczniczy kryją w sobie także mniej znane produkty apiterapeutyczne, takie jak: wosk pszczeli, czerw trutowy, osyp pszczół, larwy barciaka większego i powietrze ulowe.
Z wykładu dr. n. med. Sławomira Dudka z Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dowiedzieliśmy się, na tle charakterystyki typów boreliozy (stawowa, skórna, neuroborelioza), o naturalnych możliwościach leczenia tej choroby. Wśród roślin leczniczych o dużym znaczeniu w boreliozie wymienić można: szczeć pospolitą (Dipsacus fullonum), rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica), czepotę puszystą (Uncaria tomentosa) oraz takie rośliny jak Andrographis paniculata, Stephania tetrandra, jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens), żeń-szeń (Ginkgo biloba). Duże znaczenie mają także produkty wytwarzane przez pszczołę miodną (jad pszczeli, propolis, pyłek kwiatowy). Wszystkie te surowce mają na celu pobudzanie odpowiedzi immunologicznej organizmu i na tej drodze walkę z chorobą.
Interesujące doniesienie dotyczące mechanizmów bioprzyswajalności kompleksów metali oraz dróg ich transportu zaprezentowała prof. Katarzyna Pawlak z Katedry Chemii Analitycznej Politechniki Warszawskiej.
Wykłady II Sesji Konferencji prezentowane przez specjalistów z Rosji i Ukrainy skoncentrowane były wokół zagadnień związanych z badaniami fitochemicznymi, w tym związków poliacetylenowych z rodziny Asteraceae (Artemisia scopariae, Artemisia arenaria, Artemisia dracunculus, Calendula) czy też szerokiego przeglądu związków biologicznie aktywnych występujących w surowcach roślinnych na obszarze Ukrainy. Inne zagadnienie dotyczyło zastosowania związków saponinowych w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym (doc. Kamil Wojciechowski z Zakładu Mikrobioanalityki Politechniki Warszawskiej).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 3/2016
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii