Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 1a/2018, s. 33-38 | DOI: 10.25121/PNM.2018.31.1A.33
Agata Kaźmierczak1, *Dominika Wcisło-Dziadecka2, Aleksandra Buczek3
Mezoterapia mikroigłowa – co o niej wiedzą pacjenci?
Microneedle mesotherapy – what patients know about it?
1Katedra i Zakład Biologii Molekularnej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kierownik Katedry: prof. dr hab. med. Urszula Mazurek
2Zakład Badań Strukturalnych Skóry, Katedra Kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kierownik Zakładu: dr hab. biol. Krzysztof Jasik
3Oddział Dermatologii, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kierownik Oddziału: prof. dr hab. med. Ligia Brzezińska-Wcisło
Streszczenie
Wstęp. Mezoterapia mikroigłowa jest jednym z popularniejszych zabiegów w gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej. Jest określana mianem terapii indukującej tworzenie się kolagenu. Polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry w wyniku mechanicznego nakłuwania przy pomocy cieniutkich igiełek. Zabieg najczęściej wykonuje się w obrębie twarzy, szyi, dekoltu oraz w innych częściach ciała, które należy poddać regeneracji.
Cel pracy. Celem przeprowadzonego badania była ocena wiedzy pacjentów gabinetów na temat zabiegu mezoterapii mikroigłowej.
Materiał i metody. Badaniem została objęta grupa 33 osób będących pacjentami korzystającymi z zabiegu mezoterapii mikroigłowej w gabinetach na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Grupa kontrolna liczyła 34 osoby.
Wyniki. Zaledwie 26 ankietowanych z grupy badanej odbyło rozmowę na temat procedury zabiegowej z kosmetologiem/lekarzem medycyny estetycznej. 94% badanych zna mechanizm działania zabiegu, natomiast 89% wie, jakim przyrządem zabieg się wykonuje, podczas gdy wiedza na ten temat wśród grupy kontrolnej jest zdawkowa.
Wnioski. Wiedza pacjentów poddanych zabiegowi jest na dość dobrym poziomie. Wynikać to może z odpowiedniego podejścia personelu polegającego na rozmowie z pacjentem oraz z dostępności broszur informacyjnych i stron internetowych na tematy związane z pielęgnacją skóry.
Summary
Introduction. Microneedle mesotherapy is one of the most popular treatments in cosmetology and aesthetic medicine. It is termed as a therapy that induces the formation of collagen. It depends on controlled skin damage due to mechanical puncturing with thin needles. The treatment is most often performed on the face, neck, cleavage and other parts of the body that need to be regenerated.
Aim. The aim of the study was to assess patients’ knowledge of the treatment of microneedle mesotherapy.
Material and methods. The study covered a group of 33 patients. Patients performed the procedure of microneedle mesotherapy in cabinet in the Silesia and Opole voivodships. The control group consisted of 34 people.
Results. Only 26 patients from the study group discussed the procedure of cosmetologist/aesthetic medicine. 94% of the respondents know the mechanism of procedure, while 89% know what the procedure is doing. The knowledge of the control group is out of the control.
Conclusions. The knowledge of patients undergoing procedure is quite good. This may be due to the appropriate staffing approach and the availability of information brochures and web pages on skin care topics.WSTĘP
Zgodnie z panującym trendem kobiety z coraz większą uwagą podchodzą do estetyki własnego ciała. Na przestrzeni lat ideał wyglądu kobiety zmieniał się. Obecnie pomocą w zachowaniu zdrowia oraz pielęgnacji ciała mają służyć gabinety kosmetologii oraz medycyny estetycznej, które w swojej ofercie posiadają bogaty wachlarz zabiegów.
Głównym celem zabiegów medycyny estetycznej jest poprawa napięcia, elastyczności i jędrności skóry.
W ostatnich latach popularność zyskał zabieg mezoterapii mikroigłowej, który dość często mylony jest z innym z tego kręgu – zabiegiem mezoterapii igłowej. Procedura mezoterapii mikroigłowej obejmuje kontrolowane uszkodzenie skóry poprzez jej nakłucie bardzo cienkimi igłami (1, 2), podczas gdy celem mezoterapii igłowej jest śródskórne bądź podskórne wstrzyknięcie składników aktywnych przy pomocy strzykawki lub specjalistycznego pistoletu (1, 3).
Mezoterapia mikroigłowa nierzadko określana jest mianem terapii indukcyjnej w procesie tworzenia się kolagenu (2).
Zabieg ten najczęściej wykonuje się w obrębie skóry twarzy, szyi i dekoltu, jednak nie jest to regułą. Podczas zabiegu wykonuje się intensywne nakłucia, w wyniku których skóra staje się napięta, odzyskuje swoją elastyczność. Wskazaniami do mezoterapii mikroigłowej są: utrata elastyczności, drobne zmarszczki, blizny wszelkiego rodzaju (w tym potrądzikowe), cellulit oraz rozstępy (1, 2, 4, 5). Ponadto, pozytywne efekty można uzyskać w terapii melasmy, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez de Andrade Lima (6).
Mechanizm mezoterapii mikroigłowej polega na tworzeniu się nowych włókien kolagenowych. W wyniku powstałych mikrourazów uwolniony zostaje czynnik wzrostu znajdujący się w płytkach krwi. Za jego pośrednictwem dochodzi do stymulacji dzielenia i różnicowania się fibroblastów oraz komórek macierzystych, a co za tym idzie, tworzy się nowy kolagen, kluczowy dla kondycji skóry (1, 2). Powstają również inne składniki macierzy międzykomórkowej, jak elastyna, glikozaminoglikany, kwas hialuronowy (2).
Ponadto, mikronakłucia przyspieszają odbudowę tkanek oraz mikrokrążenie w obrębie skóry.
Podczas zabiegu wykonuje się nawet kilkadziesiąt tysięcy mikronakłuć, które poprawnie wykonane stymulują samoodnowę i autoregenerację skóry (2).
Czas trwania zjawiska przebudowy oraz regeneracji skóry to kilka tygodni. Dodatkowym atutem procesu jest fakt, iż dzięki krótkiemu czasowi gojenia się naskórka każdy etap odnowy zachodzi w odpowiednich warunkach, czyli przy nienaruszonej barierze naskórka (2, 4).
Dla uzyskania pożądanego efektu kluczowa jest głębokość mikronakłuć. Igły powinny sięgnąć skórnych naczyń krwionośnych. Dobranie odpowiedniej długości igieł jest niezmiernie ważne, aby uszkodzeniu mógł ulec powierzchniowy splot naczyń zlokalizowany pod siecią naczyń włosowatych warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Długość igieł zależy również od grubości skóry w okolicy zabiegowej. W związku z tym wyróżniamy trzy typy mikronakłuwania: kosmetyczne, medyczne oraz chirurgiczne, a podział ten uzależniony jest od długości igieł użytych do zabiegu. Każdy z rodzajów mikronakłuwania odznacza się innymi efektami zabiegowymi, czasem trwania rekonwalescencji, a przede wszystkim techniką pracy (1, 2, 7-9). Różnice pomiędzy rodzajami mikronakłuć prezentuje tabela 1.
Tab. 1. Porównanie mikronakłuć: kosmetyczne, medyczne, chirurgiczne
CechaRodzaj mikronakłucia
kosmetycznemedycznechirurgiczne
Długość igieł0,2-0,3 mm0,3-2 mm3-4 mm
Przezskórna indukcja tworzenia się kolagenunietaktak
Zwiększenie wchłaniania kosmetykówtaktaktak
Znieczulenienietaktak
Urządzeniaderma roller
„pieczątki”
derma roller
„pieczątki”
Dermapen
warunki sali operacyjnej
Zabieg można wykonać różnymi przyrządami; najbardziej znanymi są derma rollery oraz Dermapen. Poza tym, pomocne w tym celu również są „pieczątki” z igiełkami.
Nazwa Dermapen pochodzi od specyficznego wyglądu urządzenia. Przypomina ono pióro o dość dużej grubości. Końcówki zabiegowe wyposażone są w 12 niewielkich rozmiarów igiełek o średnicy 0,02 mm. Końcówki są jednorazowe, a ich niewielka powierzchnia umożliwia wykonanie zabiegu nawet na mało dostępnych obszarach. Głębokość mikronakłuć jest regulowana w zależności od okolicy zabiegowej (0,25-2,5 mm). Dzięki takiej cesze zabieg może być wykonywany zarówno na bardzo cienkiej skórze, jak i tej grubszej. Urządzenie jest zasilane elektrycznie (2, 7).
Derma roller to urządzenie, na które składa się obrotowy wałek wraz z rączką. Wałek okolony jest cienkimi igiełkami. Ilość igiełek na wałku nie jest stała – może wynosić nawet ponad 1000, natomiast ich długość wynosi 0,2-4 mm. Długość igieł nie podlega regulacji, co wiąże się z pewnymi użytkowymi ograniczeniami (1, 2, 10).
„Pieczątki” charakteryzują się dużą ilością igiełek (kilkadziesiąt) umieszczonych na płaskiej podstawie. Ten rodzaj urządzenia znajduje zastosowanie w przypadku owłosionej skóry głowy oraz blizn. Ich niepodważalnym atutem, w stosunku do pozostałych form, jest niska cena; wśród wad natomiast wymienia się brak możliwości regulowania długości igieł (2, 10).
Zabieg mezoterapii mikroigłowej jest procedurą bezpieczną, nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu skórę należy dokładnie oczyścić, odkazić oraz znieczulić. Czas trwania procedury uzależniony jest od zastosowanego urządzenia. Najkrótszym jest zabieg z użyciem derma rollera i trwa około 10-15 minut. Z racji dwuetapowej procedury Dermapen zabieg z jego użyciem trwa do 30 min.
Użyte do zabiegu ampułki bogate są w wiele składników aktywnych. Wśród najbardziej popularnych znajduje się kwas hialuronowy. Nierzadko aplikuje się witaminy, zwłaszcza A i C, oraz krzem. Zadaniem zastosowanych substancji jest przede wszystkim poprawa kondycji skóry poprzez zwiększenie jej nawilżenia. Ponadto, dąży się do stymulacji fibroblastów do tworzenia włókien kolagenowych i elastynowych oraz zminimalizowania ryzyka pojawienia się nowych zmarszczek (11, 12).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
1. Ratajczak P, Golwiej D, Kus K et al.: Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności. Polish Review of Health Sciences 2016; 4(49): 377-385.
2. Styczeń P: Mezoterapia mikroigłowa. Art of Beauty 2015; 3: 12-16.
3. Miękoś-Zydek B, Czyż P, Ograczyk A: Mezoterapia w dermatologii i dermatologii estetycznej. [W:] Adamski Z, Kaszuba A (red.): Dermatologia dla kosmetologów. Wyd. Nauk. Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań 2008: 270-274.
4. Hartka M, Marcjasz A: Mikronakłuwanie w gabinecie, opinie 12 ekspertów. LNE Les Nouvelles Esthetiques 2015; 1: 56-57.
5. Harris AG, Naidoo C, Murrell DF: Skin needling as a treatment for acne scarring: An up-to-date review of the literature. Int J Women’s Derm 2015; 1: 77-81.
6. de Andrade Lima E: Microneedling in facial recalcitrant melasma: report of a series of 22 cases. An Bras Dermatol 2015; 90(6): 919-921.
7. Markowski A: Igły młodości. LNE Les Nouvelles Esthetiques 2015; 1: 47-50.
8. Styczeń P: Dermarollery w kosmetologii i medycynie kosmetycznej. Kosmetol Estet 2015; 5: 473-477.
9. Aust M, Walezko N: Acne scars and striae distensae: Effective treatment with medical skin needling. Hausarzt 2015; 66(10): 784-752.
10. Fernandes D: Minimally invasive percutaneous collagen induction. Oral Maxillofac Surg Clin North Am 2005; 17(1): 51-63.
11. Lamer-Zarawska E: Węglowodany i surowce węglowodanów. [W:] Lamer-Zarawska E, Chwała C, Gwardys A (red.): Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. PZWL, Warszawa 2012: 101-139.
12. Kowalska-Olędzka E: Mezoterapia. [W:] Noszczyk M (red.): Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. PZWL, Warszawa 2012: 331-334.
13. Kołaczek A: Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetol Estet 2015; 6: 541-545.
14. Liebl H, Kloth LC: Skin cell proliferation stimulated by microneedles. J Am Coll Clin Wound Spec 2013; 4: 2-6.
otrzymano: 2018-02-06
zaakceptowano do druku: 2018-02-27

Adres do korespondencji:
*Dominika Wcisło-Dziadecka
Zakład Badań Strukturalnych Skóry
Katedra Kosmetologii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
ul. Kasztanowa 3, 41-200 Sosnowiec
tel./fax +48 (32) 259-15-80/-81,
+48 (32) 256-11-82
ddziadecka@interia.pl

Postępy Nauk Medycznych 1a/2018
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych