Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2018, s. 293-294
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Mirt zwyczajny zapobiega skutkom uszkodzenia wątroby
Sen A, Ozkan S, Recebora K i wsp: Effect of Myrtus communis extract treatment in bile duct ligated rats. J Surg Res 2016, 205(2), 359-365.
W badaniach użyto ekstraktu etanolowego (96%) z liści mirtu zwyczajnego (Myrtus communis L.). Ekstrakt ten podawano szczurom drogą pokarmową w ilości 50 mg/kg m.c. po podwiązaniu u nich uprzednio przewodu żółciowego. Ekstrakt stosowano raz dziennie przez 28 dni. Podwiązanie przewodu żółciowego miało na celu wywołanie w wątrobie szczurów zmian identycznych z obserwowanymi u ludzi z żółciowym zwłóknieniem wątroby.
W podsumowaniu badań stwierdzono, że w surowicy krwi szczurów leczonych ekstraktem z mirtu zwyczajnego nastąpiło obniżenie poziomu bilirubiny o 20%, aminotransferazy alaninowej o 29%, aminotransferazy asparaginianowej o 24%, a także czynników zapalnych TNF-α oraz IL-1β odpowiednio o 35 i 23% w porównaniu do kontroli (szczurów z podwiązanym przewodem żółciowym). Ponadto w tkance wątrobowej szczurów leczonych ekstraktem z mirtu zwyczajnego odnotowano wzrost poziomu glutationu o 68% i dysmutazy ponadtlenkowej o 38%, a także obniżenie poziomu aldehydu dimalonowego o 43%, czynnika TGF-β o 33% i hydroksyproliny o 74% w porównaniu do kontroli. Dane te wskazują na ochronne działanie ekstraktu z mirtu zwyczajnego na tkankę wątrobową szczurów, objawiające się wyraźnym działaniem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.
Przeprowadzone badania sugerują możliwość zastosowania tego ekstraktu u ludzi jako środka zapobiegającego uszkodzeniom wątroby, z żółciowym zwłóknieniem tkanki wątrobowej włącznie, w przebiegu przewlekłych chorób tego narządu spowodowanych zastojem żółci.
Żeń-szeń japoński zapobiega niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby
Yuan D, Xiang T, Huo Y i wsp: Preventive effects of total saponins of Panax japonicus on fatty liver fibrosis in mice. Arch Med Sci 2018, 14(2):396-406.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2018
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii