Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2015, s. 877
Wojciech Zgliczyński
Komentarz do pracW niniejszym numerze „Postępów Nauk Medycznych” poświęconym endokrynologii znajdują się trzy prace oryginalne, dwa opisy ciekawych przypadków oraz siedem prac poglądowych.
W oryginalnej pracy dotyczącej choroby Addisona Kasperlik-Załuska dzięki wieloletniej obserwacji swoich pacjentów wykazała, iż u części z nich dochodzi do serokonwersji z dodatniego wyniku przeciwciał nadnerczowych na ujemny. To ważne spostrzeżenie może tłumaczyć nieobecność przeciwciał przeciwko 21-hydroksylazie nadnerczowej u części badanych osób z tą chorobą.
Misiorowska na podstawie przeprowadzonych badań nad zaopatrzeniem w witaminę D kobiet ciężarnych w aglomeracji warszawskiej stwierdziła, iż większość ciężarnych nie stosuje się do zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego odnośnie suplementacji witaminy D albo przyjmuje zbyt niską jej dawkę, co może mieć wieloraki niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. W podsumowaniu autorka przypomina, aby lekarze położnicy już na pierwszej wizycie kontrolnej włączali preparat witaminy D w rekomendowanej dawce 1500-2000 IU/d.
Majos i Zgliczyński, porównując skuteczność krótko działających analogów somatostatyny, wykazali wyższość nowego analogu – pasireotydu – nad dotychczas stosowanym oktreotydem. W przyszłości można więc liczyć na większą skuteczność tego nowego analogu w farmakoterapii opornych na dotychczasowe leczenie przypadków akromegalii.
Papierska w poglądowej pracy pisze, jak skutecznie i bezpiecznie leczyć substytucyjnie niedoczynność kory nadnerczy. Przy okazji omawia wpływ leków stosowanych w tej chorobie na metabolizm i układ krążenia oraz wspomina o nowych preparatach hydrokortyzonu, które maja zapewniać korzystniejszy, tj. bardziej fizjologiczny profil kortyzolemii.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 12/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych