Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2017, s. 309-310
Elżbieta Hołderna-Kędzia
I Konferencja Naukowa „Quo vadis cosmetica?”W dniu 19 października 2017 roku w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Koninie na Wydziale Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia odbyła się I Konferencja Naukowa pt. „Quo vadis cosmetica?”. Dotyczyła ona możliwości wykorzystania we współczesnej kosmetologii produktów naturalnych, w tym surowców i substancji roślinnych oraz produktów pochodzących z ula, jak również zagadnień bezpieczeństwa związanych z ich wprowadzaniem do kosmetyków.
Patronat honorowy nad Konferencją objęli: rektor PWSZ w Koninie – prof. dr hab. Mirosław Pawlak, przewodniczący Konwentu PWSZ w Koninie – dr Wiesław Steinke, prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski jako honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz prezydent miasta Konina – Józef Nowicki. W programie znalazły się dwie sesje tematyczne, z których pierwsza dotyczyła kosmetyki naturalnej, druga natomiast współczesnych produktów kosmetycznych oraz korzyści i zagrożeń związanych z ich stosowaniem.
W wykładzie inauguracyjnym wygłoszonym przez prof. dr. hab. Aleksandra Mazurka mogliśmy usłyszeć o wpływie wolnych rodników na zdrowie i urodę, teorii wolnorodnikowej wyjaśniającej starzenie się organizmu, a także o naturalnych produktach i czynnikach wykazujących właściwości przeciwutleniające. Wyjaśnienie mechanizmów funkcjonowania komórki wydaje się kluczowe dla zrozumienia wszystkich zagadnień towarzyszących poprawie stanu zdrowia za pośrednictwem kosmetyków.
W pierwszej sesji wysłuchaliśmy interesujących doniesień, w tym prof. dr. hab. Bogdana Kędzi odnośnie możliwości wykorzystania cennych właściwości produktów pszczelich w kosmetyce. Obok mleczka pszczelego, propolisu i wosku, szczególną pozycję w kosmetologii zajmuje miód, zarówno pod względem pielęgnacyjnym, upiększającym, jak i leczniczym. Oprócz właściwości biologicznych, takich jak: działanie przeciwutleniające, antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odżywcze, odnawiające tkanki oraz nawilżające, miód ma zdolność oczyszczania, podwyższania napięcia skóry i usuwania złuszczonego naskórka. Okazał się także skutecznym kosmeceutykiem, przeznaczonym do leczenia różnych chorób dermatologicznych, w tym: grzybic skóry, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy i dermatoz polekowych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii