Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2017, s. 309-310
Elżbieta Hołderna-Kędzia
I Konferencja Naukowa „Quo vadis cosmetica?”
W dniu 19 października 2017 roku w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Koninie na Wydziale Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia odbyła się I Konferencja Naukowa pt. „Quo vadis cosmetica?”. Dotyczyła ona możliwości wykorzystania we współczesnej kosmetologii produktów naturalnych, w tym surowców i substancji roślinnych oraz produktów pochodzących z ula, jak również zagadnień bezpieczeństwa związanych z ich wprowadzaniem do kosmetyków.
Patronat honorowy nad Konferencją objęli: rektor PWSZ w Koninie – prof. dr hab. Mirosław Pawlak, przewodniczący Konwentu PWSZ w Koninie – dr Wiesław Steinke, prof. dr hab. Jerzy Woy-Wojciechowski jako honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz prezydent miasta Konina – Józef Nowicki. W programie znalazły się dwie sesje tematyczne, z których pierwsza dotyczyła kosmetyki naturalnej, druga natomiast współczesnych produktów kosmetycznych oraz korzyści i zagrożeń związanych z ich stosowaniem.
W wykładzie inauguracyjnym wygłoszonym przez prof. dr. hab. Aleksandra Mazurka mogliśmy usłyszeć o wpływie wolnych rodników na zdrowie i urodę, teorii wolnorodnikowej wyjaśniającej starzenie się organizmu, a także o naturalnych produktach i czynnikach wykazujących właściwości przeciwutleniające. Wyjaśnienie mechanizmów funkcjonowania komórki wydaje się kluczowe dla zrozumienia wszystkich zagadnień towarzyszących poprawie stanu zdrowia za pośrednictwem kosmetyków.
W pierwszej sesji wysłuchaliśmy interesujących doniesień, w tym prof. dr. hab. Bogdana Kędzi odnośnie możliwości wykorzystania cennych właściwości produktów pszczelich w kosmetyce. Obok mleczka pszczelego, propolisu i wosku, szczególną pozycję w kosmetologii zajmuje miód, zarówno pod względem pielęgnacyjnym, upiększającym, jak i leczniczym. Oprócz właściwości biologicznych, takich jak: działanie przeciwutleniające, antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odżywcze, odnawiające tkanki oraz nawilżające, miód ma zdolność oczyszczania, podwyższania napięcia skóry i usuwania złuszczonego naskórka. Okazał się także skutecznym kosmeceutykiem, przeznaczonym do leczenia różnych chorób dermatologicznych, w tym: grzybic skóry, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy i dermatoz polekowych.
Z kolei prof. dr hab. Gerard Nowak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przybliżył nam nowe surowce roślinne w kosmetologii. Wśród nich wymienił m.in. liść sierpika pięciolistnego i wilczego (Serratula guinquefolia i Serratula wolffi) oraz kwiatostan chabru balsamicznego (Centaurea balsamita). Co ważne, profesjonalny ekstrakt otrzymany z surowca powinien mieć zdefiniowany skład chemiczny, właściwości farmakologiczne oraz być poddany badaniom klinicznym. Tylko wówczas można uzyskać dobry efekt w postaci poprawy stanu skóry za pośrednictwem kosmetyku. Dla przykładu, w grupie osób z hiperpigmentacją (ostuda, przebarwienia) uzyskano znaczną poprawę po 4 tygodniach stosowania kremu z arbutyną.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii