Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2017, s. 312-313
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzneRośliny wspomagające leczenie choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem neurozwyrodnieniowym. Charakteryzuje się powolną utratą neuronów wytwarzających hormon dopaminę, który pełni rolę neuroprzekaźnika w substancji czarnej i prążkowiu mózgu. Brak dopaminy powoduje drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni i spowolnienie ruchowe.
Leczenie choroby Parkinsona sprowadza się najczęściej do podawania pacjentom aminokwasu lewodopy – prekursora dopaminy. Lewodopa przekształca się w dopaminę pod wpływem enzymu dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych, zwanego także dekarboksylazą dopa, który znajduje się w surowicy krwi. Ponieważ dopamina nie przenika do tkanki mózgowej przez barierę krew-mózg, a jej duże dawki działają szkodliwie na organizm, lewodopę podaje się pacjentom razem z inhibitorami dekarboksylazy dopa. Najczęściej do tego celu służy inhibitor karbidopa. Pozwala on na zmniejszenie dawek lewodopy i zapewnia przenikanie tego aminokwasu do mózgu, gdzie pod wpływem mózgowej dekarboksylazy dopa przekształca się w neurohormon dopaminę.
Badania ostatnich lat wykazały, że podawanie niektórych surowców roślinnych wraz z lewodopą i inhibitorami dekarboksylazy dopa przynosi bardziej korzystne efekty niż stosowanie tylko lewodopy i inhibitora. Do takich surowców zalicza się nasiona kozieradki pospolitej, okrywy nasienne babki jajowatej i ziarniaki kukurydzy zwyczajnej.
Ekstrakt etanolowy z nasion kozieradki pospolitej
Nathan J., Panjwani S., Mohan V. i wsp.: Efficacy and safety of standardized extract of Trigonella foenum-grecum L. seeds as an adjuvant to L-dopa in the management of patients with Parkinson’s disease. Phytother. Res. 2014, 28, 172-178.
W badaniach uczestniczyło 42 pacjentów obojga płci w wieku od 18 do 70 lat, cierpiących długotrwale na chorobę Parkinsona, których podzielono na grupę badaną (23 osoby) i grupę kontrolną (19 osób). Wszyscy oni leczeni byli za pomocą preparatu zawierającego w 1 dawce 100 mg lewodopy i 25 mg karbidopy, który podawano im 3 razy dziennie. Ponadto pacjenci grupy badanej otrzymywali 2 razy dziennie (przed obiadem i przed kolacją) po 300 mg standaryzowanego na trygonelinę ekstraktu etanolowego z nasion kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) (IBHB). Terapię prowadzono przez okres 6 mies.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii