Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2010, s. 892
Andrzej Budaj
WstępKlinika Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Akademicki ośrodek kardiologiczny w Szpitalu Grochowskim działa od 36 lat (przez pierwsze 6 lat był to Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Akademii Medycznej w Warszawie). Uroczystości jubileuszowe, jak również ten suplement „Postępów Nauk Medycznych”, są dedykowane Ś.P. Profesorowi Leszkowi Ceremużyńskiemu, Założycielowi i wieloletniemu Kierownikowi Kliniki Kardiologii CMKP.
Wspomnieniem o Panu Profesorze Leszku Ceremużyńskim rozpoczynamy ten specjalny numer Postępów. Następnie krótko przedstawiamy długą historię i teraźniejszość Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim.
Jubileuszowy numer Postępów wypełnia seria artykułów poglądowych, w których Zespół Kliniki Kardiologii CMKP dzieli się swoimi zainteresowaniami i doświadczeniami klinicznymi.
Klinika Kardiologii od wielu lat uczestniczy w międzynarodowych wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Prof. L. Ceremużyński na początku lat 90-tych jako pierwszy w Polsce został zaproszony do Komitetu Naukowego badania ISIS-3, co zapoczątkowało współpracę polskiej kardiologii z Zachodem. Przytaczamy wyniki wybranych badań w zakresie ostrych zespołów wieńcowych (OZW) i leczenia przeciwkrzepliwego w migotaniu przedsionków. Wiele z tych badań przyniosło przełom w standardach postępowania i istotny postęp w kardiologii. Klinika przeprowadziła także kilka oryginalnych polskich badań wieloośrodkowych, których wyniki były często cytowane. Omawiamy także te prace oraz krajową i międzynarodową współpracę badawczą, którą bardzo cenimy.
Następne cztery artykuły zostały przygotowane przez Zespół Elektrofizjologii Klinicznej kierowany przez prof. Piotra Kułakowskiego. W Klinice wykonywana jest diagnostyka i zabiegi elektrofizjologiczne w pełnym zakresie. W publikacjach przedstawiono na podstawie własnych doświadczeń typowe i nietypowe objawy zaburzeń rytmu serca, rolę ablacji w leczeniu arytmii, teoretyczne i praktyczne aspekty implantacji kardiowerterów-defibrylatorów oraz wyniki stymulacji resynchronizującej serca.
W kręgu zainteresowań naukowych Kliniki znajduje się leczenie przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. Optymalizację tego leczenia w OZW oraz nadreaktywność układu krzepnięcia i płytek krwi w niewydolności serca omawiamy w kolejnych pracach.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 12/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych

Pozostałe artykuły z numeru 12/2010: