Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2010, s. 896-897
Andrzej Budaj
Historia i teraźniejszość Kliniki Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Grochowskim w Warszawie
Dnia 29 listopada 1980 roku na mocy Zarządzenia Nr 13/80 Dyrektora CMKP prof. Bohdana Lewartowskiego powołana została w Szpitalu Grochowskim Klinika Kardiologii CMKP. Jej kierownikiem został prof. dr hab. med. Leszek Ceremużyński.
Wcześniej w 1974 roku powstał w Szpitalu Grochowskim Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Akademii Medycznej (AM) w Warszawie. Ówcześni docenci: Leszek Ceremużyński i Jerzy Kuch, zostali kierownikami Ośrodka, oddziałów A i B.
Po kilku latach prof. Jerzy Kuch objął kierownictwo Kliniki Kardiologii AM i przeniósł się wraz z Zespołem do Szpitala Bródnowskiego, a prof. Leszek Ceremużyński kontynuował rozwój ośrodka kardiologicznego – Kliniki Kardiologii CMKP.
Z ubogiego, małego oddziału internistycznego z 1 aparatem EKG, Ośrodek przekształcał się stopniowo w nowoczesną Klinikę Kardiologii. Ośrodek na Grenadierów stawał się ciekawym miejscem pracy dla młodych lekarzy, a także budził zainteresowanie studentów. Prof. Leszek Ceremużyński wprowadził wysokie wymagania kliniczne i entuzjazm dla pracy naukowej. Zespół Oddziału A Ośrodka (m.in. dr Teresa Zaleska, dr Mirosław Dłużniewski, dr Bogdan Michorowski, dr Wojciech Łada, dr Halina Pietrzykowska, dr Andrzej Zalewski, dr Barbara Dzikiewicz) był nastawiony na rozwój własny, jak i na rozwój Ośrodka. Do Studenckiego Koła Naukowego zgłaszało się wielu studentów, spośród których rekrutowali się przyszli lekarze Kliniki (m.in. Bronisław Bednarz, Andrzej Budaj, Jacek Grzybowski, Andrzej Jakubowski, Tomasz Jaxa-Chamiec, Piotr Kułakowski, Stefan Wesołowski – zobacz zdjęcie Zespołu Kliniki Kardiologii z roku 1980, na drugiej stronie okładki). Rozwój Kliniki Kardiologii był możliwy dzięki ogromnej inicjatywie i pracy prof. Leszka Ceremużyńskiego i Zespołu. Dzięki opiece medycznej nad pracownikami zakładów przemysłowych i instytucji, działalności Fundacji Proclinica, uzyskiwano środki na zakup sprzętu medycznego, informatycznego oraz remonty i wyposażenie oddziału, a także krajowe i międzynarodowe szkolenie lekarzy i pielęgniarek. Zorganizowano Salę Intensywnej Opieki Kardiologicznej (pierwszym kierownikiem był dr Jerzy Korewicki). Ufundowano Pracownię Hemodynamiki i Pracownię Elektrofizjologii Inwazyjnej. Podjęto prowadzenie dyżuru leczenia inwazyjnego zawału serca oraz diagnostykę i leczenie inwazyjne zaburzeń rytmu serca.
Dzięki prowadzonym pod kierunkiem prof. Leszka Ceremużyńskiego oryginalnym pracom naukowym oraz udziałowi w klinicznych badaniach wieloośrodkowych Klinika Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim stała się znana w kraju i za granicą.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 12/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych